myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » myprotia.gr magazine » Τεχνολογία - Eπιστήμη
ebay...για αρχάριους
Συντονιστές: Apo_
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 2 [23 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: 1, 2 Επόμενη
Συγγραφέας Μήνυμα
thanasisrou Offline

Ένταξη: Τετ 18 Οκτ 2006, 00:12
Τόπος: edo dipla
 ebay...για αρχάριους
ερωτήσεις, απορίες για ηλεκτρονικές αγορές

Ξεκιναω αυτο το thread προκειμενου να διατυπωσω τις βασικες αποριες που εχει ενας αρχαριος στις ηλεκτρονικες αγορες και συγκεκριμενα οτι αφορα το ebay

Βασικες αποριες:
-Κατα την εγγραφη ζητουνται προσωπικα στοιχεια και αριθμος πιστωτικης η αλλης καρτας, δινουμε τα πραγματικα μας στοιχεια η και τον αριθμο της καρτας μας ακομα και αν δεν εχουμε κανει καποια αγορα?
-Τι πρεπει να προσεχουμε ως προς την αγορα καποιου αντικειμενου,υπαρχουν παγιδες η τιποτα ψιλα γραμματα που ενδεχομενως να την πατησουμε?
-Υπαρχει το ενδεχομενο εξαπατησης και να χαθουν τα χρηματα η να υπερχρεωθει η καρτα?
-Προτιμαμε πιστωτικη η προπληρωμενη καρτα?Ποιοι οι ενδεχομενοι κινδυνοι?
-Γινονται αποστολες στην ελλαδα?το κοστος αποστολης ειναι υψηλο?

Οποιοσδηποτε μπορει να συμπληρωσει τις δικες του αποριες η να κανει τις δικες του προτασεις για ηλεκτρονικες αγορες, να δωσει οποιαδηποτε tips κτλ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 12 Ιούλ, 2008 2:54 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα AIM διεύθυνση Yahoo Messenger MSN Messenger
 ICQ Αριθμός 
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Ένταξη: Δευ 01 Οκτ 2012, 15:33
Θα απαντήσει κανείς στον άνθρωπο;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Απρ, 2014 12:50 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
sarantapodarousa Offline

Ένταξη: Σαβ 21 Ιούν 2008, 13:15
Ebay δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ. Αλλά σαν γενικά tips για online αγορές θα σου πω τα εξής.

1)Προτιμώ τις προπληρωμένες κάρτες ή χρεωστικές. έτσι ακόμα και αν κλαπεί ο αριθμός της κάρτας το ποσό που θα βρίσκεται μέσα να είναι μηδέν. Σε κάθε αγορά βάζω μόνο το ποσό της αγοράς.
2)Γενικά είναι αρκετά δύσκολο κάποιος να σου πάρει τα στοιχεία εκτός και εαν σε εξαπατήσει και του τα δώσεις εσύ.
3)Για αγορές απο το ebay συνήθως παρεμβάλεται το paypal όπου δε τυχόν προβλήματα με αγορές μπορείς να βγάλεις άκρη και να μην χάσεις τα χρήματά σου. Πάντα όμως πρέπει να τσεκάρεις τη βαθμολογία του πωλητή. Από τα σχόλια μπορείς να καταλάβεις συνήθως τι γίνεται.
4)Ρώτησες για τα στοιχεία. Τα στοιχεία σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει πάντα να είναι τα πραγματικά για ευνόητους λόγους. Τώρα αν η σελίδα-εταιρία στην οποία τα δίνεις τα αποθηκεύει και τα προστατεύει.....Μεγάλο κεφάλαιο.
5)Έξοδα αποστολής. Συνήθως από Γερμανία που έχω κάνει κανά 10ευρω και αυτό σε αγορές με υψηλό κόστος 150+. Ανάλογα πάντως με τον πωλητή. Προσοχή στις χώρες εκτός ευρωπαικής ένωσης όπου για μεγάλες αγορές περνάς τελωνείο.

Για μένα πάντως αν θες το μεγαλύτερο αίσθημα ασφάλειας όσο αφορά τη συναλλαγή μην χρησιμοποιήσεις λογαριασμό που δίνει τη δυνατότητα υπερανάληψης.

"Όταν ρίχνει χαλάζι είναι φυσικό φαινόμενο ή μας ψεκάζουν on the rocks?"

Μητσικώστας feat Θεοδωράκης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Απρ, 2014 1:18 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
Tall Ass Offline

Ένταξη: Τρι 16 Μάρ 2004, 00:00
Αγορές στο ebay κάνω αποκλειστικά μέσω paypal όπου έχω συνδέσει την χρεωστική μου.

Άρα πληηρώνω μέσω paypal το οποίο προτιμούν και οι περισσότεροι sellers και το ebay δεν έχει κάποια στοιχεία κάρτας.

Τα έξοδα αποστολής ποικίλλουν από που είναι ο seller. Όταν πας σε κάθε προϊόν και αφού έχεις βάλει διεύθυνση αποστολής ελλάδα σου βγάζει τα έξοδα αποστολής για τη χώρα μας.

Από Κίνες κτλ πλέον είναι μηδενικό το κόστος αλλά καθυστερεί το προϊόν, αλλά μπορείς να βρεις τρομερές προσφορές.

Γενικά μέχρι τώρα δεν είχα κάποιο θέμα και αν επιλέγεις sellers με υψηλή βαθμολογία, και πρόβλημα να κάτσει, για να διατηρήσουν το reputation υψηλό θα σου λύσουν το πρόβλημα μόνοι τους.

Π.χ. μια φορά μου έστειλάν λάθος προϊόν, τους έστειλα φωτό με την μαλακία που μου έστειλαν, και στα καπάκια έγινε αποστολή του κανονικού και μου είπαν να κρατήσω και το λανθασμένο

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Απρ, 2014 10:16 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Nassos Offline

Ένταξη: Τρι 11 Ιαν 2011, 15:55
Τόπος: Στα Highlands των Γρεβενών...
Όσον αφορά την προπληρωμένη κάρτα, μπορείς να βγάλεις από την Πειραιώς (και από αλλές Τράπεζες φαντάζομαι, απλά εκεί έχω βγάλει εγώ). Αρχικά θα σου βγάλουνε μια χρεωστική και θα στην συνδέσουνε με μια προπληρωμένη (η οποία είναι εικονική). Όποτε θές βάζεις λεφτά στην χρεωστική και αν θέλεις (με κόστος 2 ευρό, κάθε τράπεζα έχει προμήθεια) περνάς ηλεκτρονικά τα λεφτά στη προπληρωμένη και κάνεις την αγορά σου μέσω της προπληρωμένης για μεγαλύτερη ασφάλεια. Αλλιώς μπορείς και μέσω της χρεωστικής.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 29 Απρ, 2014 10:28 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Δεν είμαι αρχάριος στο ebay, αλλά πρώτη φορά μου συμβαίνει να μην φθάσει το δέμα σπίτι μου στην αναγραφόμενη περίοδο. Έστειλα μήνυμα στον seller:
----------------------------------------------------------------------------------------

Dear sureelectronics,

Do you know where is currently the package? I haven't received the item yet and the arrival period has ended. Do I need to worry? Thank you.

Konstantinos Chrysikopoulos

- konst.chrys

-------------------------------------------------------------------------------------

Αυτός με την σειρά του απάντησε:

-------------------------------------------------------------------------------------
HI konst.chrys,
Thank you for your letter.
Your parcel was sent out on Aug 01 and the tracking number is 972356114.
You can track it in http://www.jcex.com/EN/Tracking-Result2.asp?WLYD_NUM=972356114&act=detail
And it shows that:
2014-09-09 13:56 ATHENS - GREECE Held Customs - Awaiting Clearance Instructions From Receiver/Shipper
2014-08-28 14:59 ATHENS - GREECE Held Customs - Awaiting Clearance Instructions From Receiver/Shipper
2014-08-27 14:59 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-26 15:10 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-25 17:39 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-22 15:42 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-21 15:38 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-20 15:26 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-19 15:41 ATHENS - GREECE Held Customs - Awaiting Clearance Instructions From Receiver/Shipper
2014-08-18 16:59 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-13 15:59 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-12 15:48 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-11 17:20 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress
2014-08-11 08:21 ATHENS - GREECE Customs Clearance In Progress

Now you’re suggested to contact your local DHL office and provide your clean instructions for the customs. Then you can get your parcel soon.
We need to clarify that the parcel may be returned or destroyed in a week, if you haven’t provided the files, and we won’t be responsible for the parcel because of the delay in clear event.
Hope that you can understand

Best Regards!
Sure Electronics

Για να είμαι ειλικρινής δεν κατάλαβα και πολλά, οπότε θα ήθελα την βοήθειά σας για να μην χάσω τα λεφτά μου. Όποιος αγοράζει από ebay και καταλαβαίνει τι μου λέει ο τύπος, ας ποστάρει.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 3:04 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
JiKL Offline

Ένταξη: Κυρ 23 Ιαν 2005, 19:51
Τόπος: ΠΜΜΝΕ headquarters
Το τσιμπησαν απο το τελωνειο απο οσο καταλαβαινω.. Να υποθεσω η παραγγελια ειναι εκτος ΕΕ...
Περιμενουν να δωσεις εντολη για εκτελωνισμο.. που σημαινει εξοδα εκτελωνισμου και φορολογηση του δεματος..

TFRC
Οργανωση Π.Μ.Μ.Ν.Ε.
Για μερικους ειναι πολυ λιγο... Cool

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 4:27 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Δηλαδή πώς δίνω εντολή;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 4:29 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
JiKL Offline

Ένταξη: Κυρ 23 Ιαν 2005, 19:51
Τόπος: ΠΜΜΝΕ headquarters
Συνηθως σε παιρνει τηλεφωνο το courier κτλ κτλ.. Αν σε εχουν παρει τιποτα αποκρυψεις κτλ αυτοι θα ειναι.. Δοκιμασε να παρεις την DHL οπως σου λεει ο πωλητης και δωσε το tracking number να σου πουν τι παιζει..

TFRC
Οργανωση Π.Μ.Μ.Ν.Ε.
Για μερικους ειναι πολυ λιγο... Cool

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 4:59 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Σε ευχαριστώ φίλε για την πληροφόρηση. Κανονικά έπρεπε τα έξοδα αυτά να αναφέρονταν ως import charges και να τα πλήρωνα μέσω paypal. Τώρα δεν έχω άλλα, οπότε θα το στείλω πίσω εφόσον μπορώ.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 5:27 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
LivornoGS Offline

Ένταξη: Τετ 28 Ιούν 2006, 03:20
απο εταιρειες οπως dhl επειδη παιρνουν ακριβως τα στοιχεια του προιοντος περνουν 90% απο τελωνειο. Δυστυχως εκει δεν γινεται σωστος υπολογισμος και ακομα και για κατι που εχει 10 ευρω θα σου ζητησουν 150-200.
Να ζητας Usps που συνυθως περναει με μικρα δεματα.
Παρε τηλεφωνο γρηγορα γιατι για καθε μερα χρεωνεσαι

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:16 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Σε ευχαριστώ φίλε. Με άγχωσες λίγο αλλά θα προσπαθήσω να ξεαγχωθώ με την ρήση του Μέννιπου:

"Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος".

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:25 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Ζήτησα επιστροφή και αποζημίωση από τον πωλητή. Θα δούμε.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:37 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Tall Ass Offline

Ένταξη: Τρι 16 Μάρ 2004, 00:00
ακόμα δεν έχω καταλάβει γιατί τα περισσότερα DHL κολλάνε τελωνείο ενώ όλα τα άλλα αέρας...

ps. δεν θέλω να σε αγχώσω κι άλλο αλλά δύσκολα να δεχτεί επιστροφή για τέτοιο λόγο ο πωλητής, πάντως ενημέρωσε μας να ξέρουμε να μαθαίνουμε

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 11:59 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
LivornoGS Offline

Αναλογα το μαγαζι , εσυ απλα πες οτι δεν εχεις λαβει κατι και μολις περασει ο απαιτουμενος αριθμος ημερων τοτε θα εχεις refund.
Στο ebay γενικα υπαρχει πλεον buyer protection. Αν εσυ δε δωσεις θετικο feeback και πεις οτι ολα ΟΚ , τα λεφτα στο paypal ειναι κλειδωμενα για 21 μερες και δε μπορει να τα ακουμπησει.
DHL και ολες αυτες οι εταιρειες στο εξωτερικο του κουτιου αναγραφουν ακριβως τι εχει μεσα μαζι συνηθως ακομα και με τιμη και qr code. Ετσι στο τελωνειο ξερουν
τι πρεπει να χρεωσουν. Απο usps μπορει απλα να ειναι ενα δεμα που να λεει μονο τον αποστολεα , η απλα "gift".

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 14 Σεπ, 2014 9:17 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα MSN Messenger
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Απάντηση του πωλητή:

--------------------------------------

Thanks for your reply.
The parcel has arrived in your country. 2014-08-11
We have to clarify that the parcel may be returned or destroyed if you haven’t provided your clean instructions for the customs.
If you don’t want to pay for the taxes, we can ask JC Office to send the parcel back.
We will refund you after we receive the parcel but need to deduct the shipping cost forth and back and import duties and fees which may be higher than the customs duty.
So it is suggested to arrange custom clearance.

Waiting for your reply
Best wishes

------------------------------------------

Δηλαδή μου λέει ότι σε περίπτωση που το επιστρέψω να μην περιμένω να πάρω πίσω τα λεφτά μου γιατί αφαιρούνται οι φόροι του ταξιδιού που έκανε. Πού πρέπει να καλέσω για να το εκτελωνίσω και να μάθω το ποσό των φόρων; Δεν έχει καλέσει κανείς μέχρι τώρα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 15 Σεπ, 2014 2:21 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
toz Offline

Ένταξη: Παρ 30 Ιαν 2009, 00:50
μαλλον οτι θα σου κοστισει παραπανω απο οση αξια εχει για να κανεις εκτελωνισμο.κατι τετοιο εννοει.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ, 2014 11:25 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
LivornoGS Offline

εννοει πως θα πληρωσεις το shipping το δικο τους , του αεροδρομιου και πιθανοτατα καποιο extra fee που θα ζητησουν απο το τελωνειο. Αρα ουσιαστικα σε συμβουλευει να κανεις τον εκτελωνισμο γιατι θα χασεις και λεφτα και το προιον. lose lose situation !

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ, 2014 1:56 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
hlektrologos Offline

Ένταξη: Δευ 22 Σεπ 2003, 13:01
Χωρίς να θέλω να σε αγχώσω, στο πρώτο μνμ σου είπε ότι σε περίπτωση που δεν κάνεις τίποτα, αυτόματα το πακέτο μπορεί να επιστραφεί ή ακόμα και να καταστραφεί. Στη δεύτερη απάντηση, αφότου ζήτησες επιστροφή σου λέει ότι σε περίπτωση επιστροφής, θα πάρεις πίσω τα χρήματά σου, μείον ομως τα έξοδα αποστολής πήγαινε-έλα συν κάποια παράβολα, που πιθανόν να είναι περισσότερα από τους απαιτούμενους τελωνειακούς δασμούς για εκτελωνισμό, άρα δε συμφέρει να επιλέξεις επιστροφή γιατί και θα χρεωθείς και προϊόν δεν πρόκειται να πάρεις. Καλύτερα να κάνεις εκτελωνισμό κανονικά όπως σου προτείνει και ο ίδιος. Τηλεφώνησε στο 210-9890000 και δώσ'τους το destination tracking number όπως λέει στο site που σου υπέδειξε αυτός και συνεννοήσου μαζί τους. Ρώτα τους λεπτομέρεις εν τω μεταξύ και δες τι σε συμφέρει.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 16 Σεπ, 2014 4:09 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Στο τηλέφωνο που παρέθεσε ο φίλος μου λένε ότι το tracking number πρέπει να έχει δέκα ψηφία, ενώ αυτό που αναγράφεται κάτω από την αγορά στον λαγαριασμό μου στο ebay έχει εννέα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 25 Σεπ, 2014 12:41 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 1 από 2 [23 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: 1, 2 Επόμενη
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » myprotia.gr magazine » Τεχνολογία - Eπιστήμη
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS