myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Στρατός
Καταργηση της υποχρεωτικης στρατευσης
Συντονιστές: DiKA85
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 18 [347 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2, 3, 4, ..., 16, 17, 18 Επόμενη
Συγγραφέας Μήνυμα
Tall Ass Offline

Ένταξη: Τρι 16 Μάρ 2004, 00:00
δυστυχως εγω δεν θελω να φαω εναν χρονο απο εργασια ή απο αναζητηση εργασιας για να εχω μετα να διηγουμε ιστοριες..

ειμαι αρκετα υπερηφανος γιαυτο που ειμαι τωρα

φιλικα ε! Very Happy

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 12:37 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
edgar Offline

Ένταξη: Παρ 25 Μάρ 2005, 00:03
gus έγραψε:
... Ποιους νομιζεις οτι στελνουν στην πρωτη γραμμη?

κανέναν...

ειναι ευρεως γνωστο οτι ο πολεμος δεν εχει πλεον τετοια μορφη...Υφισταται πλεον "ηλεκτρονικος" πολεμος σε πρωτη φαση/βομβαρδισμος εγκαταστασεων-αεροδρομιων-γεφυρων κτλ (για να διακοπουν επικοινωνιες κτλ)...Το πεζικο μενει σαν τελευταια μορφη αμυνας , οταν ολα εχουν χαθει...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 12:38 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
known-unknown Offline

Ένταξη: Πεμ 22 Φεβ 2007, 20:54
@ candlemass
Βιάζεσαι πολύ να κακοχαρακτηρίσεις μια ομάδα ανθρώπων χωρίς (προφανώς) να έχεις ιδέα επί του θέματος. Η άρνηση του να συμμετάσχεις σε μια ομάδα με της οποίας τη ιδεολογία διαφωνείς δεν μου φαίνεται καθόλου αδερφίστικο. Η ελευθερία του λόγου και της άποψης είναι αναφέρετο δικαίωμα. Όσον αφορά στους αντιρρησίες συνείδησης θα πρέπει να ξέρεις πως επιβαρύνονται με 18 μήνες πρόσθετη υπηρεσία καθώς και μειωμένο μισθό και πρόσθετη εργασία. Στην δημοκρατική Ελλάδα η ελευθερία της άποψης τιμωρείται!! Τώρα μπορείς να επαναλάβεις τους χαρακτηρισμούς σου. Σχετικά με την υποχρεωτική στράτευση θα σχολιάσω πως στα 18 αποκτάμε μια πληθώρα δικαιωμάτων εκτός του δικαιώματος να αποφασίσουμε πως θα μεταχειριστούμε τη ζωή μας. Μην γινόμαστε και πλεονέκτες...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 1:00 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Peris Offline

Ένταξη: Δευ 11 Δεκ 2006, 20:18

Μην βγάζεται συμπεράσματα για το στρατό ειδικότερα οι μικρότεροι. Αν δεν το ζήσεις, τότε (καλύτερα) να έχεις το στόμα σου κλειστό. Δεν γίνεται να κρίνετε κάποιοι από τα 18 σας, για το τι σε εκπαιδευούν και τι σου κάνουν στο στρατό. Μήπως είναι κάτι άλλο εκτός από την διάρκεια που σας ενοχλεί;

Κατάργηση του στρατού δεν νοείται σήμερα. Δεν καταλαβαίνω γιατί δεν το καταλαβαίνουν ορισμένοι. Δεν ζούμε και σε κανένα επίγειο παράδεισο όπου κυριαρχεί το θεμιτό και η αθωότητα. Οποιαδήποτε χώρα δελεάζεται όταν δει μια γειτονική της χώρα αμυντικά αδύναμη.

Και μην το βλέπετε σαν αγγαρεία. Είναι ένα είδος υπηρεσίας προς το κράτος. Και στρατός να μην υπήρχε, θα κάναμε κάποια υποχρεωτική κοινωνική εργασία (π.χ. νοσοκομεία, πολιτική άμυνα, γηροκομεία, ιδρύματα).

Θέμα άυξησης δεν νομίζω να χρειάζεται. Ένας χρόνος είναι αρκετός.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 3:50 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Tall Ass Offline

εγω δεν ειμαι 18.... και εχουν παει αρκετοι φιλοι μου που μου ειπαν ποσο καλα τα εξυναν στην στρατιωτικη θητεια....

φιλτατε εχω πολυ καλυτερα πραγματα να κανω απο 1 χρονο τουρισμο με στρατιωτικη παραλλαγη.

και το ξαναλεω θα μπορουσαν καλλιστα αν χρειαζομαστε στρατιωτικη εκπαιδευση να πηγαινουμε και να μας κανουν 3 μηνες κανονικη εκπαιδευση.

τωρα αν θες να μου πεις οτι θα ωριμασω μεσα απο τον στρατο .... ε οχι φιλε μου ειμαι 23 χρονων ωριμος μαλακας Very Happy Very Happy
δεν χρειαζεται να γινω αλλο ωριμος γιατι χαλαει η γευση, μετα σαν τα φρουτα Razz

btw το να εργαζεται καποιος πλην του ατομικου συμφεροντος δεν ειναι κοινωνικο εργο Question

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 6:07 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
mpizinakos Offline

Ένταξη: Σαβ 18 Νοέ 2006, 13:29
Τόπος: center stage
O TOLIS EXEI DIKIO SE ENA PRAGMA
O STRATOS MAS EINAI GENIKA XAOS.TA KSINOUN OLOI+PETAME PARA POLLA XRIMATA XORIS LOGO.GIA PARADEIGMA SKEPSOU ENA STRATOPEDO ME 100 FANTAROUS APO TOUS OPOIOUS MIA MERA EINAI IU 50 EKSO(PRAGMA POU SIMVAINEI SINEXEIA).O MAGEIRAS(LEME TORA MAGEIRAS) EINAI IPOXREOMENOS NA FTIAKSEI KAI TA 100 PIATA FAI(FAI=POU LEEI O LOGOS)ARA TA 50 PANE STA SKOUPIDIA!KANTO TORA GIA OLA TA STRATOPEDA.POLLA LEFTA.

IPO AFTES TIS SINTHIKES DEN EXEI NOIMA I STRATEYSI GT POLLA APLA DEN KANEIS TPT OUSIASTIKO.

VEVEA EGO EIMAI IPER TIS IPOXREOTIKIS STRATEYSIS ALLA KALITERA NA VELTIOTHOUN TA PRAGMATA LIGO KAI META NA SIZITISOUME GIA TO THEMA

OLOI stin odo xalkokondili 9

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 7:42 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
 Επιστροφή στην κορυφή 
Spanti Offline

Ένταξη: Τρι 06 Δεκ 2005, 07:15
ε όχι ρε παιδιά να μην πάμε και στρατό.....έλεος...
και γω σε προσωπική συζήτηση τα επιχειρηματά μου γιατί βαριέμαι τώρα.. Laughing Laughing Laughing

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 12:21 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
the_balancer Offline

Ένταξη: Κυρ 21 Μάϊος 2006, 20:16
^Oκ, αλλά όπως το λες, χωρίς επιχειρήματα, δεν έχει κανένα νόημα. Το λες και με φυσικότητα... (χωρίς παρεξήγηση)
the more you forget, the less you know.
So why study?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 12:30 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Jonic Offline

Ένταξη: Παρ 07 Απρ 2006, 17:50
Για μένα θα πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνουν όλοι στρατό στα 18 μπαμ μπαμ να ξεμπερδεύουν!!! Όταν στέλνεις τον άλλο για στρατό στα 30 που έχει γυναίκα και παιδί τι θα τον βάλεις για αγγαρία? Τι να κάνει 30αρης στο στρατό? Αυτός θα αράξει και πραγματικά χώρο πιάνει εκεί μέσα!!! Στα 18 όμως είναι αλλιώς!! Εγώ το μετάνιωσα που δεν πήγα κατευθείαν και θα με τραβάει μετά!! Και για φαντάσου να χεις βρει καμια δουλίτσα και να πρέπει να παρουσιαστείς... ΠΑΚΕΤΟ!!! Wink
Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητω το ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον, σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικωn...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 1:44 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
x-treme Offline

Ένταξη: Παρ 26 Σεπ 2003, 19:50
Τόπος: Όπου γάμος και χαρά...
3 μήνες και πολύ είναι...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 2:10 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
 Επιστροφή στην κορυφή 
captain Offline

Ένταξη: Τετ 24 Δεκ 2003, 12:02
3 μήνες καλά είναι για τις γυναίκες, πάντως ελπίζω να "πέσει" στα 18 η ηλικία στράτευσης!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 2:43 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Tall Ass Offline

Jonic έγραψε:
Και για φαντάσου να χεις βρει καμια δουλίτσα και να πρέπει να παρουσιαστείς... ΠΑΚΕΤΟ!!! Wink

θα μπορουσε καλλιστα να εχει μειωθει η στρατιωτικη θητεια για πτυχιουχους ,φοιτητες ,... ή ,ή ,ή σε 3 μηνες υποχρεωτικη στρατιωτικη εκπαιδευση και μην υπαρχει κανενα προβλημα

οπως βλεπετε εγω δεν προσπαθω να αποφυγω να παω στον στρατο ... αποφευγω να παω να κανω διακοπες στον στρατο και να χαζω γυρω στους 9 μηνες αποκατι ουσιαστικο που θα μπορουσα να κανω Smile

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 3:15 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
captain Offline

Αφού θα τη αναφέρεις στο βιογραφικό σου τη θητεία για practice , τι κλαίγεσαι τώρα; Razz

Ότι θα πέσει βύσμα, σε έχω σίγουρο!... Razz

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 3:28 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Tall Ass Offline

για μενα το λες? Laughing Laughing

καλα αν εχει κανα βυσμα η myprotia μπορει να βολευτω Laughing Laughing Laughing Laughing

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 3:42 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
the_balancer Offline

Ένταξη: Κυρ 21 Μάϊος 2006, 20:16
captain έγραψε:
3 μήνες καλά είναι για τις γυναίκες, πάντως ελπίζω να "πέσει" στα 18 η ηλικία στράτευσης!

Έχε όμως υπόψη σου ότι δεν είμαστε όλοι ράμπο και στρατόκ@υλοι όπως ενδεχομένος εσύ, ενώ όσο για το 18 τα λέμε τωρα που έχουμε περάσει από αυτήν την ηλικία, αλλιώς για σκέψου από το σχολείο αμέσως και με όλη την πίεση να πρέπει να πας και στρατό.....θα είχαμε χάσει το μπούσουλα...εδώ φτάνουμε στο άλλο άκρο και έχουμε κάνει τη φοιτητική ζώη οι περισσότεροι καφέ και τάβλι Cool
the more you forget, the less you know.
So why study?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 4:06 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
xCelenCe Offline

Ένταξη: Τετ 03 Δεκ 2003, 03:01
Jonic έγραψε:
Για μένα θα πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνουν όλοι στρατό στα 18 μπαμ μπαμ να ξεμπερδεύουν!!! Όταν στέλνεις τον άλλο για στρατό στα 30 που έχει γυναίκα και παιδί τι θα τον βάλεις για αγγαρία? Τι να κάνει 30αρης στο στρατό? Αυτός θα αράξει και πραγματικά χώρο πιάνει εκεί μέσα!!! Στα 18 όμως είναι αλλιώς!! Εγώ το μετάνιωσα που δεν πήγα κατευθείαν και θα με τραβάει μετά!! Και για φαντάσου να χεις βρει καμια δουλίτσα και να πρέπει να παρουσιαστείς... ΠΑΚΕΤΟ!!! Wink

Ναι οτι πρεπει στα 18 να σου γεμισουν το μυαλο με εθνικιστικες μαλακιες.Μπαινουν και πιο ευκολα. Να θεσμοθετηθει και το καψονι να ξεμπερδευουμε με ολες τους "ανωριμους" και τις αδερφες που δε τα αντεχουν και οπλιζουν την καννη

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 4:12 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος MSN Messenger
 Επιστροφή στην κορυφή 
captain Offline

Αν υπήρχε στράτευση στα 18, ο κάθε 18χρονος θα μάθαινε σιγά-σιγά να φροντίζει τον εαυτό του, χωρίς την υπερπροστατευτική συνήθως μαμα .

Επίσης , θα έκανε απενοχοποιημένα διακοπές, χωρίς να παραμελεί μαθήματα!

Θα είχαμε λιγότερες καταλήψεις στη σχολή , μια και τ' αγόρια θα είχατε κάνει τις διακοπές σας !

Ο στρατός έχει καταντήσει κατασκήνωση ενηλίκων , ας πάνε και οι γυναίκες λίγους μήνες, σιγά το ζήτημα !

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 5:43 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Jonic Offline

Τόλης AnathemA έγραψε:

θα μπορουσε καλλιστα να εχει μειωθει η στρατιωτικη θητεια για πτυχιουχους ,φοιτητες ,... ή ,ή ,ή σε 3 μηνες υποχρεωτικη στρατιωτικη εκπαιδευση και μην υπαρχει κανενα προβλημα

Kai pali paketo etroges!! An deis stis perisoteres eukairies gia douleia monimi (gia na min pw se oles) aparaititi einai i oloklirosi ton stratiwtikwn ipoxrewsewn!!!

Τόλης AnathemA έγραψε:

οπως βλεπετε εγω δεν προσπαθω να αποφυγω να παω στον στρατο ... αποφευγω να παω να κανω διακοπες στον στρατο και να χαζω γυρω στους 9 μηνες αποκατι ουσιαστικο που θα μπορουσα να κανω Smile

Mazi sou se auto pou les alla dn einai lisi na katargithei i ipoxreotiki strateusi!!! Mia lisi poy skeftomai egw kai olos o upoloipos kosmos ektos apo tous ipourgous einai na pigeneis sta 18!! Na kaneis ti thitia sou (oso kai an einai auti) kai meta na pigeneis sti sxoli sou!!! Meta ta provlimata kai to aragma tha meiothoun sto para polu ... oi logoi nomizw einai profaneis (vargieme na tous grafw tora...)

Παράθεση:
Ναι οτι πρεπει στα 18 να σου γεμισουν το μυαλο με εθνικιστικες μαλακιες.Μπαινουν και πιο ευκολα. Να θεσμοθετηθει και το καψονι να ξεμπερδευουμε με ολες τους "ανωριμους" και τις αδερφες που δε τα αντεχουν και οπλιζουν την καννη

DIafwnw katheta se auto pou les!! O kathe anthropos pisteuw oti mexri ta 18 tou exei diamorfosei sto para polu ton xaraktira tou!!! Prosopika..auta pou pisteua sta 18 mou pisteuw kai sta 21 mou(pou eimai tora) aplws ligotero fanatismena!!!
Καρτερ ημων το εν της μηχανης,αγιασθητω το βολαν σου,ελθετω η μπαταρια σου,γεμισθητω το ρεζερβουαρ σου,ως εν λιπαντικον και επι της μηχανης,το στροφαλον ημων τον επιουσιον, σωσε ημην σημερον και αφες ημηναπο τα μικροπροβληματα των ηλεκτρικωn...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 5:52 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Peris Offline

Ένταξη: Δευ 11 Δεκ 2006, 20:18

Ο στρατός σε προσγειώνει και σε οριμάζει. Πριν τα 18 μου πετούσα κυριολεκτικά στα σύννεφα, δεν υπολόγιζα κανένα και τίποτα παρά μόνο τον εαυτούλη μου.
Με το πέρας της θητείας μαθαίνεις να σκέφτεσαι ομαδικά, πιο ώριμα και προσεκτικά.
Γνωρίζεις και ξεχωρίζεις, όλα των ειδών ανθρώπων, από τα καλύτερα παιδια μέχρι και τους χειρότερους αλήτες.
Αρχίζεις να διαμορφώνεις προσωπικότητα και κρίνεις πιο σωστά το τι είναι πρέπον και τι όχι.
Παίρνεις μια γεύση τη ζωής μακριά από γονείς και φίλους.
Προσέχεις (υποχρεωτικά) την εμφάνιση και την συμπεριφορά σου ώστε να είναι πάντοτε κόσμια.
Γνωρίζεις την πατρίδα σου καλύτερα, πηγαίνοντας σε μέρη που ποτέ δεν ξαναπήγες.

Η θητεία πρέπει να υπάρχει και να συνεχίσει να υπάρχει. Η διάρκεια της να είναι τουλάχιστο έξι μήνες και ένα χρόνο το μέγιστο.

Τρίμηνη θητεία δεν γίνεται σε καμία περίπτωση διότι δεν προλαβαίνεις να μάθεις ούτε να ... στρώνεις το κρεβάτι σου!!

Αυτά!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 6:23 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Jonic Offline

Peris έγραψε:
Ο στρατός σε προσγειώνει και σε οριμάζει. Πριν τα 18 μου πετούσα κυριολεκτικά στα σύννεφα, δεν υπολόγιζα κανένα και τίποτα παρά μόνο τον εαυτούλη μου.
Με το πέρας της θητείας μαθαίνεις να σκέφτεσαι ομαδικά, πιο ώριμα και προσεκτικά.
Γνωρίζεις και ξεχωρίζεις, όλα των ειδών ανθρώπων, από τα καλύτερα παιδια μέχρι και τους χειρότερους αλήτες.
Αρχίζεις να διαμορφώνεις προσωπικότητα και κρίνεις πιο σωστά το τι είναι πρέπον και τι όχι.
Παίρνεις μια γεύση τη ζωής μακριά από γονείς και φίλους.
Προσέχεις (υποχρεωτικά) την εμφάνιση και την συμπεριφορά σου ώστε να είναι πάντοτε κόσμια.
Γνωρίζεις την πατρίδα σου καλύτερα, πηγαίνοντας σε μέρη που ποτέ δεν ξαναπήγες.

Η θητεία πρέπει να υπάρχει και να συνεχίσει να υπάρχει. Η διάρκεια της να είναι τουλάχιστο έξι μήνες και ένα χρόνο το μέγιστο.

Τρίμηνη θητεία δεν γίνεται σε καμία περίπτωση διότι δεν προλαβαίνεις να μάθεις ούτε να ... στρώνεις το κρεβάτι σου!!

Αυτά!

+100
Πρόσθεσε και την πειθαρχία που (ευτυχώς ή δυστυχώς) είναι απαραίτητη στην σημερινή εποχή!!! Wink

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 18 Ιούν, 2007 6:33 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 2 από 18 [347 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2, 3, 4, ..., 16, 17, 18 Επόμενη
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Στρατός
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS