myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Μεταπτυχιακά - Υποτροφίες
Μεταπτυχιακό στα Ενσωματωμένα Συστήματα: KTH ή TUDelft?
Συντονιστές: DiKA85
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 2 [39 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2
Συγγραφέας Μήνυμα
Conme Offline

Ένταξη: Κυρ 11 Οκτ 2009, 23:49
Δημήτρη έγραψε:
Μέχρι τότε νοίκιαζα δωμάτιο στην αρχή για δυο τρεις μήνες αν θυμάμαι καλα σε μια ελληνίδα . Εχω δυο χρονια να δω τι παίζει μα τις μερες αλλα τότε είχα βρει μα last minute.

Γενικότερα τα ενοίκια εκτός SSSB, σε τι επίπεδα κυμαίνονται; Και τα δωμάτια εφόσον χρειαστεί στην αρχή και τα studios ή διαμερίσματα για αργότερα εφόσον έχεις υπ' όψιν σου.

Δημήτρη έγραψε:
Κάθε αρχή κ δύσκολη . Απο το να είσαι Ελλαδιστάν χωρίς δουλειά κ να σε πηδάνε οι κάθε πουλημένοι αλήτες που σε κυβερνάνε αξίζει στον εαυτό σ μια καλύτερη ζωή οποτε ξεχνά δυσκολίες , προσαρμογές κλπ .

Σύμφωνοι. Απλά αυτό ισχύει φεύγοντας από τη χώρα σου, για όποια χώρα κι αν επιλέξεις φαντάζομαι. Η απορία μου είναι βασικά πόσο δυσκολότερο ή ευκολότερο θα μου το κάνει η Σουηδία.
but make allowance for their doubting too.
If you can dream---and not make dreams your master,
If you can think---and not make thoughts your aim,
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds’ worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
and---which is more---you'll be a Man, my son!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούν, 2016 1:01 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

Ένταξη: Τρι 09 Ιαν 2007, 12:48
Τόπος: SE
Εκτός SSSB απο 450 ευρώ κ πάνω ο,τι κ αν ειναι . Εννοείται , απλά επέλεξε αυτή π πιστεύεις οτι θα βρεις πιο σίγουρα δουλειά

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 01 Ιούν, 2016 8:21 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

Ένταξη: Τρι 17 Οκτ 2006, 08:06
Πως γίνεται ρε παιδιά να είναι τόσο φθηνά ενώ οι μισθοί είναι τόσο υψηλοί?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Ιούν, 2016 12:10 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

δλδ 350 π.χ είναι ελλάδα μαζι με το ρεύμα

Σουηδία πως γίνεται μαζί με το ρεύμα?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 08 Ιούν, 2016 12:12 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

στα φοιτητικα που ειναι για ενα ατομο τοσο ειναι(350). Τα κανονικα απο 450 και οπου φτασει

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 09 Ιούν, 2016 1:56 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

Tα φοιτητικά πως διαχωρίζονται?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιούν, 2016 11:45 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
panikostas Offline

Ένταξη: Πεμ 21 Δεκ 2006, 13:24
Θα πω και εγω την παπατζα μου. Προσωπικα βρισκομαι στην Αγγλια αλλα εχω παρα πολλους γνωστους σε πολλες χωρες και στα αντιστοιχα πανεπ που αναφερεις. Καλο ειναι να εχεις στο μυαλο σου τα εξης σαν γενικη φορμουλα:

1. Πουθενα δε θα σε πληρωσουν καλα. Τουλαχιστον οχι οσο καλα πιστευεις. Ειμαστε σε μια εποχη που τα πτυχια ειναι αφθονα η γνωση προβασιμη απο ολους και οι αποφοιτοι απειροι. Οπου και να πας θα εισαι ενας παραρος με μηδενικη εργασιακη εμπειρια. Θα εχεις ενα μισθο που θα σου φτανει ισα ισα να κανεις τα εξοδα σου και να τη βγαζεις ικανοποιητικα (χοντρικα μιλαω, πλζ μην αρχισετε και λετε "εγω τη βγαζω μια χαρα και μου μενουν"). Ειναι απλη οικονομικη θεωρια. Θα σε πληρωσουν οσα λιγοτερα μπορουν γιατι το value που φερνεις ειναι μικρο και υπαρχει γι αυτους και ενα ρισκο. Οποτε απο χωρα σε χωρα οι διαφορες ειναι ελαχιστες και πανω κατω θα εχεις το ιδιο (βασικο - μετριο, αλλα παρολ'αυτα ικανοποιητικο) βιοτικο επιπεδο. Θεωρω δεν εχει νοημα η προσεγγιση "που πληρωνονται καλυτερα οι μηχανικοι". Η απαντηση ειναι: "Το ιδιο μετρια, ειδικα για σενα που εισαι στην αρχη".

2. Πουθενα δε θα βρεις ευκολα δουλεια. Τουλαχιστον οχι οσο ευκολα νομιζεις. Κανενα Delft και κανενα KTH δε θα πατησει ενα μαγικο κουμπι να σε κανει περιζητητο και να κανουν "κρα" να σε προσλαβουν οπως διαβασα πιο πανω. Αυτο ειναι στα ορια του αστειου. Δεν μετραει πια το χαρτι και οι πορτες δεν ανοιγουν με αυτο. Μπορει να παρεις ενα bonus 10% αλλα μεχρι εκει. Με σχετικη διπλωματικη ή σχετικα project και ακομα περισσοτερο σχετικο internship τοτε μια εταιρεια σε προτιμα και ας ειναι ο αλλος απο το Delft και απ'οπου θελει. Απο εκει και περα μετραει και το ποσο καλος εισαι και αν θεωρεις οτι ενα Master θα συμβαλλει σε αυτο πιο πολυ απο ενα αλλο τοτε να το επιλεξεις. Αναμεσα στα 2 που αναφερεις νομιζω οι διαφορες θα ειναι πολυ μικρες.

3. Πολυ σημαντικοτερο απο οσο νομιζεις ειναι οτι δε μιλας την τοπικη γλωσσα. Οσο και να σου λενε οτι δεν εχει σημασια και οτι ολοι μιλανε αγγλικα στις δουλειες. Εχει και παραεχει. Ειδικα για καποιον που ειναι στην αρχη οπως προανεφερα, και το value που προσθετει στην εταιρεια ειναι μικρο, σε πολλες περιπτωσεις θα προτιμηθει καποιος που μιλαει τη γλωσσα.

Τα παραπανω στα λεω για να σε προσγειωσω στην πραγματικοτητα η οποια ειναι σκληρη αλλα οχι απελπιστικη. Κυριως στα λεω επειδη εχουμε μια λανθασμενη εντυπωση οτι "εξω πληρωνουν τρελα λεφτα, ευκαιριες ειναι απειρες κλπ κλπ". Απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα.

Προσωπικα και βασιζομενος στα παραπανω, αν ημουν στη θεση σου θα διαλεγα καπου που μπορω να φανταστω τον εαυτο μου να μενει. Κλιμα, παρεες (μιλαω για ατομα που πχ ειναι ηδη εκει) αποσταση απο Ελλαδα κλπ κλπ. Επισης θα διαλεγα μια γλωσσα που ειναι πιο ευκολη να μαθω ή μου αρεσει περισσοτερο (σε περιπτωση που το θελησω). Αυτα ειναι τα κριτηρια. Τα υπολοιπα δεν εχουν τοση σημασια και αν εισαι καλος θα τα καταφερεις οπου και να εισαι.

Καλη τυχη σε οτι και αν επιλεξεις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 10 Ιούν, 2016 2:51 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

Αυτά τα έχω ακούσει για παιδά που πήγαν Αγγλία.
Δεν ξέρω αν ισχύει και σ άλλες χώρες

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Ιούν, 2016 2:30 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

@panikostas
Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι από όσα είπα σου έδωσε την εντύπωση ότι επειδή με πήραν 2-3 πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό, πιστεύω ότι μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα κι ετοιμάζομαι για ταξίδι στην ουτοπία. Οπότε εφόσον δεν φάνηκε από κάπου ότι πετάω στα σύννεφα, δεν μπορώ να καταλάβω και το λόγο που ένιωσες την ανάγκη να με προσγειώσεις.
Γενικά πιστεύω ότι κανένα χαρτί και κανένα πανεπιστήμιο πουθενά στον κόσμο δε σου εξασφαλίζει τίποτα. Πρέπει να προσπαθήσεις και για να του δώσεις σημασία κατά τη διάρκεια των σπουδών και για να το αξιοποιήσεις αργότερα. Το πρόβλημα με την Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ότι δε σε αφήνει να δουλέψεις κι όταν το κάνει, δεν αμείβει αξιοπρεπώς τους κόπους σου κι αυτό που παράγεις. Ο περισσότερος κόσμος που φεύγει, ψάχνει αλλού τη λύση σε ακριβώς αυτό το πρόβλημα.

Όσο για το οικονομικό που αναφέρεις θα παραθέσω εδώ μια έρευνα για τους Έλληνες που δουλεύουν στο εξωτερικό.
http://www.newdiaspora.com/icap-brain-drain-2016/
Από αυτήν 2 πράγματα θα παρατηρήσω που θεωρώ ότι έχουν κάποια σημασία:
1)Το 70% των Ελλήνων που δουλεύουν στο εξωτερικό, είναι κάτω των 35.
2)Το 50% των Ελλήνων που δουλεύουν στο εξωτερικό, έχουν ακαθάριστο ετήσιο εισόδημα >40000 ευρώ.

Αν συνδυάσεις τα 2 παραπάνω στοιχεία, ελάχιστες είναι οι χώρες που ο συνδυασμός φορολογίας-κόστους ζωής δεν επιτρέπει σε έναν νέο άνθρωπο να ζήσει παραπάνω από αξιοπρεπώς με αυτό το εισόδημα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 12 Ιούν, 2016 11:45 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

Conme έγραψε:
@panikostas
Πραγματικά προσπαθώ να καταλάβω τι από όσα είπα σου έδωσε την εντύπωση ότι επειδή με πήραν 2-3 πανεπιστήμια για μεταπτυχιακό, πιστεύω ότι μου λύθηκαν όλα τα προβλήματα κι ετοιμάζομαι για ταξίδι στην ουτοπία. Οπότε εφόσον δεν φάνηκε από κάπου ότι πετάω στα σύννεφα, δεν μπορώ να καταλάβω και το λόγο που ένιωσες την ανάγκη να με προσγειώσεις.
Γενικά πιστεύω ότι κανένα χαρτί και κανένα πανεπιστήμιο πουθενά στον κόσμο δε σου εξασφαλίζει τίποτα. Πρέπει να προσπαθήσεις και για να του δώσεις σημασία κατά τη διάρκεια των σπουδών και για να το αξιοποιήσεις αργότερα. Το πρόβλημα με την Ελλάδα αυτή τη στιγμή είναι ότι δε σε αφήνει να δουλέψεις κι όταν το κάνει, δεν αμείβει αξιοπρεπώς τους κόπους σου κι αυτό που παράγεις. Ο περισσότερος κόσμος που φεύγει, ψάχνει αλλού τη λύση σε ακριβώς αυτό το πρόβλημα.

Όσο για το οικονομικό που αναφέρεις θα παραθέσω εδώ μια έρευνα για τους Έλληνες που δουλεύουν στο εξωτερικό.
2)Το 50% των Ελλήνων που δουλεύουν στο εξωτερικό, έχουν ακαθάριστο ετήσιο εισόδημα >40000 ευρώ.

Αν συνδυάσεις τα 2 παραπάνω στοιχεία, ελάχιστες είναι οι χώρες που ο συνδυασμός φορολογίας-κόστους ζωής δεν επιτρέπει σε έναν νέο άνθρωπο να ζήσει παραπάνω από αξιοπρεπώς με αυτό το εισόδημα.

Για να έχεις τέτοιο ακαθάριστο μάλλον δε θα μιλάει για..κάτω απο 35 χρονών.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Ιούν, 2016 6:16 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
panos46 Offline

Ένταξη: Πεμ 31 Ιαν 2008, 03:13
Τόπος: hawaii
δεν ειναι πολλα για ακαθαριστο ποσο...χωρις να ειμαι απολυτως σιγουρος για τα νουμερα, απλα απο κουβεντες που εχω κανει με παιδια στο εξωτερικο, οι μηχανικοι στη γερμανια(ακομα και αυτοι που ξεκινανε), εχουν ενα μισθο γυρω στα 3500 το μηνα...η φορολογια ειναι αρκετα μεγαλη ομως κκαι απο αυτα μενουν λιγο πανω απο 1500 καθαρα...αξιοπρεπεστατα για να ζησεις δηλαδη, αλλα οχι στο επιπεδο που φανταζεσαι με 40κ ακαθαριστα...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Ιούν, 2016 8:40 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Apo_ Offline
Administrator

Ένταξη: Σαβ 10 Ιαν 2009, 18:25
Στην έρευνα λέει 39% είναι Αγγλία.

Αγγλία σε μεγάλες πόλεις 40k ευρώ δεν είναι πολλά. Όταν είχα έρθει Αγγλία, είχα μισθό 45k ευρώ στο Λονδίνο, το οποίο σε λίρες, καθαρός μισθός ανά μήνα μεταφράζεται σε 2300. Από αυτά minimum 700 με 800 φεύγουν για σπίτι(με συγκατοίκηση). Πες 800, οπότε μένουν 1500. Αν μετακινείσαι μόνο ζώνες 1 - 2, 120 πάνε για μετακίνηση, οπότε 1350. Αν στη δουλειά φέρνεις φαγητό από το σπίτι, δεν παίρνεις καφέδες απ' έξω δεν τσιμπάς τπτ extra με 1350, τότε πες τα έξοδα της μέρας δε θα ξεπερνάνε τις 15 λίρες, οπότε 900. Βγάλε και ποτά, extra κολπατζίδικα φαγητά κτλ, πες 500 λίρες θα σου μένουν.

Όταν πας 60k ευρώ και πάνω, τότε ζεις άνετα χωρίς να σκέφτεσαι αν θα φας αγοράσεις το κομμάτι cake ή όχι και μένουν 1000 λίρες στην άκρη ανά μήνα.

Το θέμα είναι ότι οι μισθοί γενικά(όχι μόνο οι δικοί μας) είναι χαμηλοί. Δλδ όταν φτάνεις 35 χρονών, δε θα έπρεπε να είσαι σε θέση να αγοράσεις δικό σου σπίτι, χωρίς να το πληρώνεις μέχρι τα 60? Αν δεν ξεκινήσεις κάτι δικό σου, αυτό πάνω κάτω δεν παίζει.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 13 Ιούν, 2016 10:10 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
ViNcEnT Offline

Ένταξη: Παρ 21 Φεβ 2003, 02:11
Τόπος: Piraeus & Patras
ό,τι λέει ο Apo_ για Αγγλία Smile

+ η έρευνα λέει πως το 33% είναι 21000-40000 και 24% 41000-60000
τα εύρη είναι τεράστια και εξαρτάται που μένεις.

Το μόνο σίγουρο παιδιά είναι πως χρειάζεται υπομονή! με όσα και να ξεκινήσετε, δουλέψτε και θα μπορείτε να διεκδικήστε μετά.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Ιούν, 2016 8:37 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
panikostas Offline

Ένταξη: Πεμ 21 Δεκ 2006, 13:24
Δεν καταλαβαινω γιατι το πηρες προσωπικα το μνμα μου. Μαλλον κεκτημενη ταχυτητα επειδη ολοι ξεκατινιαζονται μεταξυ τους online? Δεν ειχα τετοια διαθεση. Σε προσγειωσα οχι γιατι συμπερανα οτι εισαι φαντασμενος αλλα επειδη σιγουρα δεν εχεις τη σωστη εικονα του εξωτερικου οπως δεν την ειχε κανεις μας πριν φυγει εξω. Και πολυ περισσοτερο επειδη ακουστηκαν πραγματα οπως "κανουν κρα να σε παρουν" τα οποια δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. Και ειναι πραγματα που τα ακουγα και εγω και ως ενα βαθμο νομιζα οτι ισχυουν και διαπιστωσα οτι ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικα στην πραξη. Συμβουλη ηταν και οχι προσβολη και μια απεικονιση της πραγματικοτητας. Αν θες δεξου τη αν οχι προχωρα παρακατω. Ελα σε 2-3 χρονια πισω στο forum να μας πεις οτι ημασταν λαθος.

Επισης ρε φιλε κατσε και σκεψου. Γιατι να μπω στη διαδικασια να σου την "πω" ? Εχω να πατησω στο forum πανω απο 2 χρονια και θα ασχολιομουν με το να την πω σε εναν φοιτητη; Καλυτερη δουλεια δεν εχω να κανω στα 28 μου; Μεγαλωνοντας θα καταλαβεις οτι ο χρονος σου ειναι πολυ πολυτιμος. Ο μονος λογος που απαντησα ειναι επειδη μπορει να το διαβασει και καποιος αλλος και πρεπει κατα τη γνωμη μου να σπασει αυτο το ουτοπικο του "εξωτερικου" που ολα ειναι μελι γαλα.
Κανενας ουτε εγω στην ηλικια σου, ουτε εσυ ουτε οι συνομιλικοι σου εχουν ιδεα πως πραγματικα ειναι. Και βασιζονται σαν και εσενα σε στατιστικες που μπορει να μην ειναι καν ακριβεις ή και να ειναι δεν μπορουν να τις ερμηνευσουν και σε feedback απο ατομα που εχουν ήδη παει και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι γαματα και στα φουσκωνουν.

Εσυ για παραδειγμα παρεθεσες μια στατιστικη που ακομα και να δεχτουμε οτι ισχυει, ουσιαστικα επιβεβαιωνει ακριβως οσα σου ειπα. Οτι μεχρι τα 35 σου θα εχεις με περιπου 60% πιθανοτητα να παιρνεις το πολυ 40 χιλιαρικα. Κατσε και σκεψου τι σημαινει αυτο που τα 40 χιλιαρικα ειναι στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης απο αξιοπρεπης μεχρι καλος μισθος (αναλογα την πολη). Τι σημαινει αυτο για καποιον που ειναι μεχρι 35? Και πιθανον εχει παρει 1-2 προαγωγες; Απο ποσα ξεκινησε για να φτασει σε εναν καλο μισθο υπο περιπτωσεις? Το βλεπεις λοιπον οτι εχεις τελειως διαστρεβλωμενη εικονα και εσυ και ολοι μας και πρεπει καποιος να σε προσγειωνει και εσενα και ολους μας σε τετοιες περιπτωσεις; Και δε φταις εσυ φυσικα φταιει η εξιδανικευση του εξωτερικου που εχεις φαει στη μαπα απο τους παντες.

Υ.Γ. Ναι προς το τελος το πηγα στο προσωπικο αλλα δε σε ειπα και καμπουρη . Αν εισαι τοσο ευαισθητος και θιχτηκες μπορεις να απαντησεις αλλα οπως εξηγησα δεν εχω σκοπο να χανω το χρονο μου. Απευθυνομαι σε εσενα και σε αρκετους τελειοφοιτους που θελουν να εχουν μια πιο ρεαλιστικη εικονα του εξωτερικου απο αυτη που ακουνε καθε μερα. Μια εικονα που θα ηθελα στη θεση σου καποιος να μου ειχε πει. Απο κει και περα μπορουμε να γραφουμε για ωρες. Βαριεμαι.

Conme έγραψε:
@panikostas

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Ιούν, 2016 4:09 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

andrei έγραψε:
Tα φοιτητικά πως διαχωρίζονται?

Ειναι συγκεκριμένη εταιρεία π τα έχει

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Ιούν, 2016 11:01 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

panikostas έγραψε:
Δεν καταλαβαινω γιατι το πηρες προσωπικα το μνμα μου. Μαλλον κεκτημενη ταχυτητα επειδη ολοι ξεκατινιαζονται μεταξυ τους online? Δεν ειχα τετοια διαθεση. Σε προσγειωσα οχι γιατι συμπερανα οτι εισαι φαντασμενος αλλα επειδη σιγουρα δεν εχεις τη σωστη εικονα του εξωτερικου οπως δεν την ειχε κανεις μας πριν φυγει εξω. Και πολυ περισσοτερο επειδη ακουστηκαν πραγματα οπως "κανουν κρα να σε παρουν" τα οποια δεν ισχυουν σε καμια περιπτωση. Και ειναι πραγματα που τα ακουγα και εγω και ως ενα βαθμο νομιζα οτι ισχυουν και διαπιστωσα οτι ειναι τελειως μα τελειως διαφορετικα στην πραξη. Συμβουλη ηταν και οχι προσβολη και μια απεικονιση της πραγματικοτητας. Αν θες δεξου τη αν οχι προχωρα παρακατω. Ελα σε 2-3 χρονια πισω στο forum να μας πεις οτι ημασταν λαθος.

Επισης ρε φιλε κατσε και σκεψου. Γιατι να μπω στη διαδικασια να σου την "πω" ? Εχω να πατησω στο forum πανω απο 2 χρονια και θα ασχολιομουν με το να την πω σε εναν φοιτητη; Καλυτερη δουλεια δεν εχω να κανω στα 28 μου; Μεγαλωνοντας θα καταλαβεις οτι ο χρονος σου ειναι πολυ πολυτιμος. Ο μονος λογος που απαντησα ειναι επειδη μπορει να το διαβασει και καποιος αλλος και πρεπει κατα τη γνωμη μου να σπασει αυτο το ουτοπικο του "εξωτερικου" που ολα ειναι μελι γαλα.
Κανενας ουτε εγω στην ηλικια σου, ουτε εσυ ουτε οι συνομιλικοι σου εχουν ιδεα πως πραγματικα ειναι. Και βασιζονται σαν και εσενα σε στατιστικες που μπορει να μην ειναι καν ακριβεις ή και να ειναι δεν μπορουν να τις ερμηνευσουν και σε feedback απο ατομα που εχουν ήδη παει και προσπαθουν να πεισουν τον εαυτο τους οτι ειναι γαματα και στα φουσκωνουν.

Εσυ για παραδειγμα παρεθεσες μια στατιστικη που ακομα και να δεχτουμε οτι ισχυει, ουσιαστικα επιβεβαιωνει ακριβως οσα σου ειπα. Οτι μεχρι τα 35 σου θα εχεις με περιπου 60% πιθανοτητα να παιρνεις το πολυ 40 χιλιαρικα. Κατσε και σκεψου τι σημαινει αυτο που τα 40 χιλιαρικα ειναι στις περισσοτερες χωρες της Ευρωπης απο αξιοπρεπης μεχρι καλος μισθος (αναλογα την πολη). Τι σημαινει αυτο για καποιον που ειναι μεχρι 35? Και πιθανον εχει παρει 1-2 προαγωγες; Απο ποσα ξεκινησε για να φτασει σε εναν καλο μισθο υπο περιπτωσεις? Το βλεπεις λοιπον οτι εχεις τελειως διαστρεβλωμενη εικονα και εσυ και ολοι μας και πρεπει καποιος να σε προσγειωνει και εσενα και ολους μας σε τετοιες περιπτωσεις; Και δε φταις εσυ φυσικα φταιει η εξιδανικευση του εξωτερικου που εχεις φαει στη μαπα απο τους παντες.

Υ.Γ. Ναι προς το τελος το πηγα στο προσωπικο αλλα δε σε ειπα και καμπουρη . Αν εισαι τοσο ευαισθητος και θιχτηκες μπορεις να απαντησεις αλλα οπως εξηγησα δεν εχω σκοπο να χανω το χρονο μου. Απευθυνομαι σε εσενα και σε αρκετους τελειοφοιτους που θελουν να εχουν μια πιο ρεαλιστικη εικονα του εξωτερικου απο αυτη που ακουνε καθε μερα. Μια εικονα που θα ηθελα στη θεση σου καποιος να μου ειχε πει. Απο κει και περα μπορουμε να γραφουμε για ωρες. Βαριεμαι.

Βασικά από τη δεύτερη πρόταση και το σημείο που λες "και στα αντιστοιχα πανεπ που αναφερεις" νομίζω είναι ξεκάθαρο ότι απευθύνεσαι σε μένα. Καμία διάθεση ξεκατινιάσματος πάντως. Για την ακρίβεια εσύ πρέπει να την πήρες κάπως βαρύτερα την προσωπική αναφορά αν κρίνω από την απάντηση σου, αλλά σε διαβεβαιώ οτι ο τόνος μου εξέφραζε απορία, όχι εκνευρισμό. Η ένστασή μου είναι στο λόγο που αποφάσισες να το κάνεις σε β' ενικό, εφόσον αυτά που ανέφερα παραπάνω μόνο της λογικής του "κάνουν κρα" δεν είναι. Από εκεί και πέρα κάθε γνώση και κάθε εμπειρία είναι δεκτή και χρήσιμη. Όπως αντικειμενικά κι η πραγματικότητα σε κάθε χώρα είναι αρκετά διαφορετική. Σε κάθε περίπτωση πάντως, το θέμα είναι με τι έχεις να τη συγκρίνεις κάθε φορα κι η Ελλάδα δυστυχώς στις απολαβές, το πλήθος και την ποικιλία των προσφερόμενων θέσεων και τις συνθήκες εργασίας χάνει στη σύγκριση με αρκετές χώρες της ΕΕ πλέον.

Τα ποσοστά κι οι πιθανότητες που παραθέτεις με προβλημάτισαν λίγο επειδή διαισθητικά αλλιώς μου βγαίνουν, αλλά δεν έκατσα να το κάνω και σε χαρτί μιας και δεν αποφάσισα να φύγω με βάση αυτή ή άλλες παρόμοιες έρευνες, απλά έτυχε να πέσει στα χέρια μου την ημέρα εκείνη και τη θεώρησα αρκετά σχετική ώστε να τη μοιραστώ. Θα τα δεχτώ όμως για τις ανάγκες της συζήτησης. Εκεί λοιπόν θα έχω περίπου 60% πιθανότητα να παίρνω το πολύ 40000, έστω 30000 και να μου μένουν 20000 μετά το φόρο. Άρα 1667 το μήνα. Με γκαρσονιέρα γύρω στα 700+ ευρώ μου μένουν 900 να περάσω το μήνα. Δηλαδή ο μισθός που θα έπαιρνα σύνολο στην Ελλάδα αν ήμουν τυχερός και έβρισκα μια δουλειά που με ικανοποιεί. Με την πιθανότητα πάντα αντί στα 35 μου να βγάζω 30000 χιλιάρικα να είμαι άνεργος στο σπίτι των γονιών μου ανήκοντας στο 50% που είναι οι νέοι άνεργοι.

Νομίζω δεν αξίζει να μπούμε σε μια υποθετική συζήτηση με νούμερα, εφόσον κανείς από τους 2 μας δεν ξέρει προσωπικά την κατάσταση στις παραπάνω χώρες κι απλά έχουμε ακούσει πράγματα. Τα έξοδα που έγραψα είναι με βάση αυτά που ειπώθηκαν παραπάνω, αλλά εφόσον θεωρείς οτι μπορεί να εξιδανικεύονται χάνει το νόημα της η κουβέντα.

Συνοψίζοντας, ιδανική κατάσταση γνωρίζω πολύ καλά ότι δεν υπάρχει πουθενά. Μιλάμε για καλύτερα ή χειρότερα σε συγκεκριμένους τομείς. Επίσης δεν έχω καμία πρόθεση αν πάω εκεί και κακοπερνάω, να χρυσώνω το χάπι στον εαυτό μου για να μείνω. Αν όντως υπάρχουν κάποιοι που το κάνουν, αδυνατώ να βρω κάποιον πειστικό λόγο που τους οδηγεί σε αυτό. Τη στιγμή που θα θεωρήσω ότι στην Ελλάδα θα έκανα κάτι καλύτερο, θα πάρω το πρώτο αεροπλάνο και θα γυρίσω. Αλλά θα έχω προσωπικές εμπειρίες στις βαλίτσες μου, θα έχω δει διαφορετικά πράγματα και πλέον θα ξέρω ακριβώς τι είναι εκεί, τι είναι εδώ και τι θέλω. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες κι ελπίζω να μην υπάρχουν hard feelings που λέτε εκεί στο England. Smile

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 14 Ιούν, 2016 11:10 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
mariosbikos Offline

Ένταξη: Τετ 23 Σεπ 2009, 14:29
Πολυ σωστός ο Panikostas Κωνσταντίνε! Δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν ότι και καλά πας έξω κάνεις ένα Μάστερ και τσουπ ήρθε η δουλειά. Σίγουρα έξω παίζουν περισσότερες ευκαιρίες ειδικά στον τομέα μας, αλλά θέλει σίγουρα 30+ αιτήσεις και networking για να βρεις όντως δουλειά και θέλει και interviews κλπ, tests κλπ.
Από εκεί και πέρα σίγουρα ξεκινάς με λίγα λεφτά για την εμπειρία και σιγά σιγά ανεβαίνεις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 25 Ιούν, 2016 4:28 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

mariosbikos έγραψε:
Πολυ σωστός ο Panikostas Κωνσταντίνε! Δεν είναι τόσο εύκολα όσο τα παρουσιάζουν ότι και καλά πας έξω κάνεις ένα Μάστερ και τσουπ ήρθε η δουλειά. Σίγουρα έξω παίζουν περισσότερες ευκαιρίες ειδικά στον τομέα μας, αλλά θέλει σίγουρα 30+ αιτήσεις και networking για να βρεις όντως δουλειά και θέλει και interviews κλπ, tests κλπ.
Από εκεί και πέρα σίγουρα ξεκινάς με λίγα λεφτά για την εμπειρία και σιγά σιγά ανεβαίνεις.

Νομίζω απάντησα επαρκώς παραπάνω για τις αναμονές μου. Με κίνδυνο να επαναληφθώ, δεν περιμένω ούτε κόκκινα χαλιά, ούτε δρόμους στρωμένους με ροδοπέταλα, ούτε ουράνια τόξα παντού. Αν και με τόση βροχή που μου έχουν πει ότι με περιμένει, τα τελευταία δεν τα αποκλείω... Razz

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 02 Ιούλ, 2016 9:33 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
otithelo Offline

Ένταξη: Δευ 11 Σεπ 2006, 15:48
Ρε παιδία έλεος!!! Είναι δυνατόν να πιστευέτε οτι υπάρχει μερός στο κόσμο που κάνουν κρά ή σε παρακαλάνε να σε προσλάβουν!! Λες και δεν έχουν δικούς τους αποφοίτους και έρχονται οι πανέξυπνοι Έλληνες να τους σώσουν.

Η αλήθεια είναι άμα κάνεις εσύ αίτηση με πτυχίο ημτυ και msc και κάνεις και ένας με bsc 3 χρόνια με 3 internships σε μεγάλη εταιρία θα πάρουν τον bsc.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 07 Αύγ, 2016 1:49 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 2 από 2 [39 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Μεταπτυχιακά - Υποτροφίες
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS