myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » myprotia.gr magazine » Τεχνολογία - Eπιστήμη
Αγορά πολύμετρου
Συντονιστές: Apo_
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1 [11 Posts]  
Συγγραφέας Μήνυμα
Conme Offline

Ένταξη: Κυρ 11 Οκτ 2009, 23:49
 Αγορά πολύμετρου

Μιας και το αναλογικό πολύμετρο που είχαμε σπίτι, μας εγκατέλειψε πλήρες ημερών, σκεφτόμουν να αγοράσω ένα καινούργιο, ψηφιακό λογικά, σχετικά καλής ακρίβειας αλλά να κυμαίνεται κάτω από τα 100 ευρώ. Υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει με καμιά πρόταση;
but make allowance for their doubting too.
If you can dream---and not make dreams your master,
If you can think---and not make thoughts your aim,
If you can fill the unforgiving minute
With sixty seconds’ worth of distance run,
Yours is the Earth and everything that's in it,
and---which is more---you'll be a Man, my son!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 11 Σεπ, 2014 6:15 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
georgios Offline

Ένταξη: Παρ 10 Οκτ 2003, 12:25
Γιατί χρήση και τι θα ήθελες να μετράς, πχ να μετράει και συχνότητες; η τάσεις από ηλεκτρονικούς μετάσχηματιστες; εναλλασομενα ρεύματα;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 12 Σεπ, 2014 9:28 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

Πέραν των βασικών(V(και AC),I,R,C) θα ήθελα να μετράει και συχνότητες και διόδους. Γενικά σχετικά καλή ακρίβεια σε τάξεις μεγέθους ηλεκτρονικών και να φτάνει μέχρι τις τάξεις μεγέθους των οικιακών εγκαταστάσεων.

Έχω δει αυτό: http://www.e-shop.gr/polymetro-e-sun-em-130-usb-p-TLS.130105
Απλά επειδή δεν ξέρω την εταιρία, δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι(ως προς τις μετρήσεις και την αναμενόμενη διάρκεια ζωής).

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 1:30 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Ένταξη: Δευ 01 Οκτ 2012, 15:33
Φίλε εγώ δεν θα έπαιρνα τόσο ακριβό no-brand πολύμετρο και ειδικά από ελληνική ιστοσελίδα. Καλύτερα να αγοράσεις από ebay το κινέζικο Vichy VC 97 που κυμαίνεται στα 20 Ευρώ αν δεν κάνω λάθος. Το έχω εγοράσει και παίρνω τέλειες μετρήσεις. Το μειονέκτημά του είναι ότι δεν είναι true RMS και κατ' επέκταση στις μετρήσεις με περιοδικά μη ημιτονοειδή σήματα (τετραγωνικά. τριγωνικά και τα λοιπά) θα έχεις σφάλμα. Το True RMS όμως το πληρώνεις σχετικά χοντρά, οπότε θα σου πρότεινα να το αποφύγεις και να πάρεις ένα απλό digital multimeter. Ως προς το κινέζικο που προτείνω:

http://www.ebay.com/itm/VICHY-VC97-Auto-Range-Multimeter-Voltage-Ohmmeter-compared-Capacitance-FLUKE-15B-/181289071763?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2a35abb493

Ωραία solid θήκη από λάστιχο που θυμίζει ολίγον fluke αν και δεν είναι κίτρινη. Ξεχωριστή υποδοχή probes για Α και mA, καθώς και ξεχωριστή επιλογή στο πολύμετρο για A , mA και uA. Αυτό δείχνει ότι μπορεί να αποτελέσει κάλλιστα πολύμετρο ηλεκτρονικού (όχι ότι στα χέρια ηλεκτρολόγου θα ήταν άσχημο). Είναι βεβαίως Autorange και καλό είναι να αποφύγεις τα Manual Range, που έχουμε και στην σχολή (εκείνα τα λαδί Mastech) και που είναι τεχνολογίας περασμένων δεκαετιών. Δεν έχει backlight, κάτι που δεν σου επιτρέπει να δουλεύεις στο σκοτάδι. Δεν έχει Autohold Button, κάτι που σε αναγκάζει με τα δύο χέρια να κρατάς τα probes και με το... τρίτο να προσπαθείς να πατήσεις το hold για να διαιωνίσεις την μέτρηση. Έχει Auto power-off, που είναι πολύ πρακτικό γιατί σώζει πολύτιμη μπαταρία. Έχει κουμπί για manual ranging, για εναλλαγή από ac σε dc και αντιστρόφως (το μπλε) και κουμπί για να μεταβείς από εναλλασσόμενη τάση ή ρεύμα στην συχνότητα του μεγέθους που μετράς, χωρίς να γυρνάς τον επιλογέα στο Hz, κάτι που θεωρώ πρακτικό. Τα probes είναι άριστης ποιότητας κάτι που δεν μπορώ να πω για τον crappy quality ακροδέκτη μέτρησης θερμοκρασίας, τον οποίο δεν ξέρεις από ποια μεριά να τον συνδέσεις μερικές φορές και μετρά την θερμοκρασία ανάποδα αν τον συνδέσεις από την λανθασμένη. Πάντως σε περίπτωση που εξοικειωθείς με την σύνδεσή του οι μετρήσεις θερμοκρασίας είναι αξιόπιστες. Τα τεχνικά χαρακτηριστικά (counts, ακρίβεια, όρια,...) μπορείς να τα διαβάσεις από το link που παραθέτω. Σημείωσε εδώ ότι το Vichy μετρά μέχρι 200uF χωρητικότητα, την ώρα που το πανάκριβο μαϊμού πολύμετρο που σκέφτεσαι μετρά μέχρι 100uF. Αυτό που μπορώ να σου πω από την δική μου πείρα είναι ότι σε μετρήσεις μεγάλων μεγεθών έχει κάποιο ανεκτό overshooting. Για παράδειγμα, τα 230V RMS του δικτύου μπορεί να στα δείχνει 234V. Η εξωτερική θήκη είναι επίσης μαύρη και καλής ποιότητας. Εκτός από τα κύρια probes, το πολύμετρο έρχεται και με ένα ζευγάρι πρακτικότατα alligator probes, που σε διευκολύνουν στην μέτρηση πολλές φορές (για παράδειγμα, όταν θες να μετρήσεις μία αντιστασούλα και έχεις Πάρκινσον, απλά γαντζώνεις τα ποδαράκια της αντίστασης στα στόματα των alligators και κοιτάς την οθόνη). Το πορτάκι του πολυμέτρου, που κρατά το όργανο υπό κλίση, δεν είναι πολύ καλής ποιότητας, αλλά δεν σπάει και πολύ εύκολα (έχω δει και χειρότερα).

Δεδομένου ότι ενδεχομένως να θες να μετράς τάση και ρεύμα at the same time θα σου πρότεινα να πας σε κανένα παζάρι και να πάρεις από κανέναν μαύρο ή Άραβα κάτι πάμφθηνα pocket multimeters που κοστίζουν γύρω στα 5 Ευρώ. Αυτό που αγόρασα εγώ από έναν Αφρικανό κοντά στον ΝΟΠ λέγεται DT-830B και έμεινα ικανοποιημένος, γιατί άξιζε τα λεφτά του. Μακριά από πολύμετρα πλανόδιων κινέζων και κινέζικων καταστημάτων, όχι μόνο επειδή είναι κατώτατης ποιότητας , αλλά γιατί πολλάκις οι Κινέζοι έχουν το θράσος να ανοίγουν κατά τις εθνικές εορτές, μη σεβόμενοι την χώρα που τους φιλοξενεί.

Μακριά από το πολύμετρο που σκέφτεσαι πάντως, γιατί είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει. Πάρε το Vichy για πρώτο ψηφιακό πολύμετρο. Μετά αγόρασε ένα Extech EX330. Όταν μαζέψεις φράγκα πάρε ένα Fluke 87V (αυτό κάνω εγώ τώρα).

http://s27.postimg.org/h19a16kwf/1331486365_328238402_1_Pictures_of_Fluke_87v.jpg

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 2:41 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

Μετά από μια καλύτερη έρευνα, ίσως να μην είναι κι η καλύτερη επιλογή αυτή που είδα στο e-shop, αλλά σκοπεύω αυτό που θα αγοράσω να το κρατήσω για χρόνια(δεν θέλω να είναι των 20 ευρώ, ακόμα κι αν χρειαστεί να ξεπεράσω σχετικά τα 100), αλλά και να μην πάω και σε λύση βιομηχανικού πολύμετρου των 200+ ευρώ όπως το fluke που προτείνεις.
Ίσως τελικά καταλήξω σε κάποιο φτηνότερο fluke καθώς απ' ότι είδα λένε τα καλύτερα λόγια όλοι κι έχουν και καλή εγγύηση.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 5:03 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Δεν σημαίνει ότι ό,τι είναι Fluke είναι και καλό. Έχει βγάλει η εν λόγω εταιρεία κάτι cheapies για την κινέζικη και νοτιοαφρικάνικη αγορά που δεν αξίζουν μία. Για παράδειγμα, φρόντισε να αποφύγεις τα 15B, 17B ή 18Β. Αν θες Fluke για όλες τις χρήσεις πάρε το FLUKE 87V μεταχειρισμένο θα σου έρθει στα 200 Ευρώ. Αν θες ηλεκτρολογικό όργανο, πάρε το Fluke 233 που σπάει στην μέση αλλά είναι λίγο πιο ακριβό. Προσοχή, ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός. Διάβαζε τι προσφέρει κάθε όργανο. Μακριά από Gossen και Agilent, είναι πανάκριβα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 5:25 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

Green Lantern έγραψε:
Δεν σημαίνει ότι ό,τι είναι Fluke είναι και καλό.

Green Lantern έγραψε:
Προσοχή, ό,τι λάμπει δεν είναι χρυσός. Διάβαζε τι προσφέρει κάθε όργανο.

Αν και τα λεγόμενα σου "ακούγονται" λίγο σαν υποτιμούν τη νοημοσύνη μου να το πω, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια. Κλείνω προς το Fluke 115 γενικά, που νομίζω είναι αρκετά καλό για τη χρήση που το θέλω.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:15 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Δεν υποτιμώ την νοημοσύνη σου. Μόνος σου το έκανες όταν είπες ότι αφορμή για αγορά ψηφιακού πολυμέτρου στάθηκε το γεγονός ότι χάλασε το.... αναλογικό!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:21 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Conme Offline

Green Lantern έγραψε:
Δεν υποτιμώ την νοημοσύνη σου. Μόνος σου το έκανες όταν είπες ότι αφορμή για αγορά ψηφιακού πολυμέτρου στάθηκε το γεγονός ότι χάλασε το.... αναλογικό!

Οπότε έκανες το λογικό άλμα κι υπέθεσες ότι δεν είχα ξαναγοράσει οτιδήποτε ηλεκτρονικό κι ότι θα 'μαι από τους τύπους που αγοράζουν ότι τους πει ο πωλητής στο πλαίσιο.
Συγγνώμη που στο σπίτι μου δεν έχουμε χόμπι να μετράμε τάσεις στον ελεύθερο χρόνο μας κι επιβιώναμε ακόμα με αναλογικό πολύμετρο. Πλέον θα τα παίρνουμε όλα σε κίτρινο χρώμα για να θυμίζουν fluke...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:27 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Green Lantern Offline

Conme έγραψε:
Green Lantern έγραψε:

Οπότε έκανες το λογικό άλμα κι υπέθεσες ότι δεν είχα ξαναγοράσει οτιδήποτε ηλεκτρονικό κι ότι θα 'μαι από τους τύπους που αγοράζουν ότι τους πει ο πωλητής στο πλαίσιο.
Συγγνώμη που στο σπίτι μου δεν έχουμε χόμπι να μετράμε τάσεις στον ελεύθερο χρόνο μας κι επιβιώναμε ακόμα με αναλογικό πολύμετρο. Πλέον θα τα παίρνουμε όλα σε κίτρινο χρώμα για να θυμίζουν fluke...

Σε ευχαριστώ και εγώ από την μεριά μου που διαβάζεις τα topics που ανοίγω. Περιμένω και εκεί ποστάρισμά σου.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 13 Σεπ, 2014 7:29 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 1 από 1 [11 Posts]  
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » myprotia.gr magazine » Τεχνολογία - Eπιστήμη
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS