myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » myprotia.gr magazine » Τεχνολογία - Eπιστήμη » Τεχνική Υποστήριξη
Πρόβλημα με εξωτερικο σκληρό δίσκο
Συντονιστές: trv
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1 [5 Posts]  
Συγγραφέας Μήνυμα
tzak13 Offline

Ένταξη: Σαβ 21 Νοέ 2009, 20:14
 Πρόβλημα με εξωτερικο σκληρό δίσκο

Λοιπόν παιδιά, έχω το εξής (βαρύ) πρόβλημα με τον εξωτερικό σκληρό δίσκο μου. Κάποια στιγμή είχα την εντύπωση ότι άρχισε
να δυσκολέυεται να πάρει μπρος και οταν λειτουργούσε ήταν ψιλοαργός (κόλλαγαν μέχρι και τα τραγούδια που είχα μέσα και
έπαιζαν). Το κακό είναι ότι δεν έδωσα την δέουσα προσοχή στο πρόβλημα και σκέφτηκα ότι "μπα, δεν πρόκειται να
χαλάσει, άλλωστε είναι μόνο 6-7(!!!) ετών δίσκος". Καταλαβαίνετε που το πάω λοιπον. Μετά από λίγο καιρό ενώ τον άνοιγα και
άναβε το φωτάκι ένδειξης λειτουργίας, ο δίσκος δεν εμφανιζόταν συνδεδεμένος. Αρχίζω και εγώ, ομολογουμένως αργά, να αγχώνομαι.
Ρε να το ανοιγοκλείνω αυτο τίποτα. Σκούρα τα πράγματα. Παρατήρησα ακόμη ότι ο ήχος πλέον ήταν συγκεκριμένος (μερικά
συνεχόμενα κλικς). Ψάχνοντας το πρόβλημα έφτασα στην διάγνωση ότι μάλλον τα heads έχουν κολλήσει στο platter και είδα
ένα βιντεάκι με έναν τυπά που άνοιγε τον δίσκο, το διόρθωνε και όλα καλά μετά. Σκέφτηκα, λοιπόν, να το πάω σε κάποια
εταιρεία αλλα θα μου κόστιζε λογικά ο κούκος αηδόνι και δε θα χα και σίγουρο αποτέλεσμα. Έτσι, αποφάσισα να πάρω
την κατάσταση στα χέρια μου. Άνοιξα τη θήκη του σκληρού δίσκου και είπα να τον συνδέσω εσωτερικά. Χρησιμοποιώντας την δικη
του τροφοδοσία τον συνέδεσα στη sata θύρα και περίμενα ένα θαύμα. Και έγινε(!!!!!). Μετά το restart μπαίνω στο bios
και το pc έβλεπε τον δίσκο. Χαρά απερίγραπτη. Μπαίνω και στα windows και ήταν εκεί ολα κανονικα. Έλεγξα τα πάντα
(φωτογραφιές, εργασίες, μουσική όλα εκεί). Τρέχω αμέσως να πάρω έναν άλλο external δίσκο γιατί παρόλου που δούλεψε
ενάντια σε όλες τις πιθανότητες, ο χρόνος του ήταν σίγουρα λίγος. Δυστυχώς, δεν βρήκα ένα WD 1TB που είχα βάλει στο μάτι
και είπα να πάω αργότερα οπότε προσωρινά θα γραφα τα πιο σημαντικα αρχεια σε κανα dvd.

Ξαφνικά, όμως, την ώρα που ήμουν μπροστά στον υπολογιστή ο δίσκος σταμάτησε να φαίνεται. Μαλιστα, οι παρόμοιοι προηγούμενοι
ήχοι επέστρεψαν και το pc πλεόν δεν ξεπερνούσε την οθόνη boot(δεν έμπαινε ούτε στο bios) όσο ο δισκος ηταν συνδεδεμένος.
Αν, λοιπόν κατάλαβα καλά κατά καποιο τρόπο όταν πάλευα να ανοίξω τη θήκη "επισκεύασα" το πρόβλημα, το οποίο μετά από
λίγες ώρες λειτουργίας του δίσκου επανήλθε. Το θέμα είναι τώρα οτι δεν ξέρω τι να κάνω παραπάνω. Να ξεκινήσω να τον χτυπάω
κάτω σαν χταπόδι μπας και φοβηθούν τα heads και γυρίσουν στη θέση τους ή απλά να του δώσω λίγο χρόνο μη γίνει κανα δευτερο θαύμα;

Sorry for the long post. I don't have a potato.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 10:43 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

Ένταξη: Τρι 17 Οκτ 2006, 08:06
Ο δισκος φιλε εχει προβλημα.

Επρεπε οταν κατα τυχη δουλεψε να σωσεις οτι μπορουσες....

Γι αυτο εγω εχω τους εξωτερικους μονο για μπακ απ και μετα τον σβηνω...

Πραγματι αν δουλεψει θα προκειται για 2ο θαυμα.
Το πιο προφανες οτι εχει ενας δισκος προβλημα ειναι οι παραξενοι ηχοι οταν πριν κατι τετοια δεν εκανε...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 5:37 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
andrei Offline

Ένταξη: Τρι 17 Οκτ 2006, 08:06
Επισης προσεχε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ την θερμοκρασια τους...

Οχι πολυ χαμηλη (25 και κατω ), ουτε και πολυ πανω απο 42 βαθμους...

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 5:39 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
sarantapodarousa Offline

Ένταξη: Σαβ 21 Ιούν 2008, 13:15
Παιδιά έχω έναν εξωτερικό LACIE που αποφάσισε να "διαγράψει"- μη δείχνει πλέον αρχεία που είχε μέσα(κυρίως φωτο). Έβαλα το recuva έχει βρει 19000 αρχεία σε εξαιρετική κατάσταση (δεν έχει γραφεί στο δίσκο κάτι από εκείνη την μέρα). Στην ανάκτηση όμως παίρνω μήνυμα από το recuva κυκλικό σφάλμα πλεονασμού με αποτέλεσμα να μην βλέπω ούτε ένα αρχείο στο δεύτερο σκληρό. Καμιά ιδέα;

"Όταν ρίχνει χαλάζι είναι φυσικό φαινόμενο ή μας ψεκάζουν on the rocks?"

Μητσικώστας feat Θεοδωράκης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Οκτ, 2015 9:57 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
sarantapodarousa Offline

Ένταξη: Σαβ 21 Ιούν 2008, 13:15
Update*

Για όποιον ενδιαφέρεται. Kali linux - foremost !!!!! Pure Magic !!!!

"Όταν ρίχνει χαλάζι είναι φυσικό φαινόμενο ή μας ψεκάζουν on the rocks?"

Μητσικώστας feat Θεοδωράκης

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 03 Οκτ, 2015 11:01 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 1 από 1 [5 Posts]  
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » myprotia.gr magazine » Τεχνολογία - Eπιστήμη » Τεχνική Υποστήριξη
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS