myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Στρατός
Στρατος-Εξωτερικο
Συντονιστές: DiKA85
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 3 από 3 [50 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2, 3
Συγγραφέας Μήνυμα
basilhs_mpiz Offline

Ένταξη: Σαβ 15 Νοέ 2008, 14:01
Τόπος: Edoras
Απλα ρε έχετε το νου σας, αυτοί κοπαναν φυλακη (στο στρατο) για ψύλλου πήδημα.Μη σας παιχτεί καμιά βλακεία.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 10:16 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

Ένταξη: Τρι 09 Ιαν 2007, 12:48
Τόπος: SE
basilhs_mpiz έγραψε:
Απλα ρε έχετε το νου σας, αυτοί κοπαναν φυλακη (στο στρατο) για ψύλλου πήδημα.Μη σας παιχτεί καμιά βλακεία.

Φυλακη εννοεις παραπανω μερες θητεια , ετσι?

Κανεις δε ξερει στα 35 αν θα ναι ακομα εξω αλλα προγραμματιζεις με βαση τα δεδομενα π χεις τωρα. Αν και προσωπικα θα θελα να ζησω εδω τουλαχιστον μεχρι τα 31/32 σιγουρα. Απο κει και περα εξαρταται απο το αν θες να κανεις οικογενεια εδω η οχι Wink

Τελικα για τις 30 μερες ξερει κανεις που ειναι νομοθετημενες ?

Επισης και με ταυτοτητα μονο μπορεις να ταξιδεψεις εντος Ευρωπης, σωστα?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 11:20 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
toPaxyGourouni Offline

Ένταξη: Τρι 17 Ιούλ 2007, 19:53
Δεν ξέρω για τις 30 μέρες σίγουρα, έχω όμως ξάδερφο γιατρό στη Σουηδία στα 33 του που δεν έχει υπηρετήσει ακόμη. Έρχεται αρκετά συχνά Ελλάδα και κάθεται καλά διαστήματα (εικοσαήμερα στανταράκι, δεν ξέρω για παραπάνω). Δεν φένεται να ενοχλείται με το διάστημα που κάθεται. Το μόνο που προσέχει είναι να ταξιδεύει μέσω χωρών εκτός του Σένγκεν, κι αυτό για το φόβο τον Ιουδαίων περισσότερο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 5:34 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

ευχαριστω πολυ για την απαντηση! τελικα βρηκα τις απαντησεις εδω : http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=3&page=2#exwteriko

λιγο γρηγορα επειδη δεν εχω χρονο, απ'ότι καταλαβα γενικα, περιμενεις να σε καλεσουν, δεν πας και τοτε εισαι ανυποτακτος. μετα πας στη πρεσβεια και παιρνεις χαρτι για στρατολογικη χρηση που λεει οτι ζεις και δουλευεις στην χ χωρα και το στελνεις στη στρατολογικη υπηρεσια και μετα απο λιγο καιρο σε χαρακτηριζουν ανυποτακτο εξωτερικου ετσι ωστε να μην υπαρχει πλεον περιπτωση ενταλματος εναντιον σου καθως πλεον σε βγαζουν απο τις λιστες των αναζητουμενων. Μονο π θα χεις 30 μερες το χρονο. Απο κει και περα περιμενεις μεχρι τα 35 ή τα 45 αναλογα με το τι θες να κανεις ή βεβαιως και τη λυση του μονιμου κατοικου εξωτερικου αν εχεις 7 χρονια δουλεια εξω ( οπου τοτε εχεις επαοριστον αναβολη της καταταξης σου). Αυτα σε γενικες γραμμες απ'όσο εψαξα.

Επισης το προστιμο της ανυποταξιας ειναι 6000 και εχει 1% προσαυξηση καθε μηνα που αργεις.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 7:53 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
ee6359 Offline

Ένταξη: Πεμ 16 Νοέ 2006, 03:42
Φίλε Δημήτρη, αν θες άκου και τη δικιά μου άποψη. Εγώ είμαι 2 χρόνια πλέον εξωτερικό και δεν έχω πάει φαντάρος. Από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εκρεμότητα πρέπει να την κάνεις γιατι διαφορετικά θα σου είναι τεράστειο βάρος. Αυτά που είπατε προηγουμένως σχετικά με το αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού είναι σωστά. Αλλά Δημήτρη πραγματικά θέλεις να είσαι μέχρι τα 35 στην τσίτα για ένα κωλοφανταριλίκι;
Κοίταξε αν είναι να πας φαντάρος πήγαινε τώρα, πριν φύγεις για έξω. Αν φύγεις για έξω τότε κατά 90% θα το πιστολιάσεις γιατι θα σου είναι πολύ δύσκολο να φύγεις για τόσο καιρό.
Εγώ αν γύριζα το χρόνο πίσω, πρώτα θα πήγαινα φαντάρος και μετα θα εμπαινα στη διαδικασία για εξωτερικά κλπ.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 30 Ιούλ, 2014 1:08 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
toPaxyGourouni Offline

Ένταξη: Τρι 17 Ιούλ 2007, 19:53
Δημήτρη να φύγεις έξω και να μην πας στο στρατό. Οι 9 μήνες του στρατού στα 35 θα σου κοστίσουν περίπου 7000 και 45 μέρες μέσα (βασική + ΣΠΕΝ). Με 9 μήνες δουλειά στο εξωτερικό βγάζεις πολύ περισσότερα από 7000 και τα έχεις και σαν προυπηρεσία.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Αύγ, 2014 1:35 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

ee6359 έγραψε:
Φίλε Δημήτρη, αν θες άκου και τη δικιά μου άποψη. Εγώ είμαι 2 χρόνια πλέον εξωτερικό και δεν έχω πάει φαντάρος. Από τη στιγμή που υπάρχει αυτή η εκρεμότητα πρέπει να την κάνεις γιατι διαφορετικά θα σου είναι τεράστειο βάρος. Αυτά που είπατε προηγουμένως σχετικά με το αν είσαι ανυπότακτος εξωτερικού είναι σωστά. Αλλά Δημήτρη πραγματικά θέλεις να είσαι μέχρι τα 35 στην τσίτα για ένα κωλοφανταριλίκι;
Κοίταξε αν είναι να πας φαντάρος πήγαινε τώρα, πριν φύγεις για έξω. Αν φύγεις για έξω τότε κατά 90% θα το πιστολιάσεις γιατι θα σου είναι πολύ δύσκολο να φύγεις για τόσο καιρό.
Εγώ αν γύριζα το χρόνο πίσω, πρώτα θα πήγαινα φαντάρος και μετα θα εμπαινα στη διαδικασία για εξωτερικά κλπ.

Ειμαι ηδη δυο χρονια σουηδια και δουλευω τωρα εκει. Εχω φτιαξει μια ζωη εκει πανω. Δεν εχω σκοπο να τη διαλυσω για το στρατο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 06 Αύγ, 2014 3:38 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Anubis Offline

Ένταξη: Τετ 11 Φεβ 2009, 13:08
Δημήτρη έγραψε:
ευχαριστω πολυ για την απαντηση! τελικα βρηκα τις απαντησεις εδω : http://www.omhroi.gr/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=3&page=2#exwteriko

λιγο γρηγορα επειδη δεν εχω χρονο, απ'ότι καταλαβα γενικα, περιμενεις να σε καλεσουν, δεν πας και τοτε εισαι ανυποτακτος. μετα πας στη πρεσβεια και παιρνεις χαρτι για στρατολογικη χρηση που λεει οτι ζεις και δουλευεις στην χ χωρα και το στελνεις στη στρατολογικη υπηρεσια και μετα απο λιγο καιρο σε χαρακτηριζουν ανυποτακτο εξωτερικου ετσι ωστε να μην υπαρχει πλεον περιπτωση ενταλματος εναντιον σου καθως πλεον σε βγαζουν απο τις λιστες των αναζητουμενων. Μονο π θα χεις 30 μερες το χρονο. Απο κει και περα περιμενεις μεχρι τα 35 ή τα 45 αναλογα με το τι θες να κανεις ή βεβαιως και τη λυση του μονιμου κατοικου εξωτερικου αν εχεις 7 χρονια δουλεια εξω ( οπου τοτε εχεις επαοριστον αναβολη της καταταξης σου). Αυτα σε γενικες γραμμες απ'όσο εψαξα.

Επισης το προστιμο της ανυποταξιας ειναι 6000 και εχει 1% προσαυξηση καθε μηνα που αργεις.

Το πρόστιμο ανυποταξίας έρχεται και αν πάρεις το χαρτί από την πρεσβεία? Διότι έτσι είναι 6000 + 6000 για την εξαγορά. Επισης αν γίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού σβήνεται το πρόστιμο?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2014 2:21 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

Anubis έγραψε:
Δημήτρη έγραψε:

Το πρόστιμο ανυποταξίας έρχεται και αν πάρεις το χαρτί από την πρεσβεία? Διότι έτσι είναι 6000 + 6000 για την εξαγορά. Επισης αν γίνεις μόνιμος κάτοικος εξωτερικού σβήνεται το πρόστιμο?

6000 ευρω προστιμο ανυποταξιας που βγαινει αυτοματα και 6000 ευρω που πληρωνεις στα 35 αν θες να εξαγορασεις και να κανεις μονο 45 μερες. (Βεβαια αν εχεις σκοπο να ζησεις εξω και οποτε θα σαι μονιμος κατοικος εξωτερικου στα 35 δεν εχει νοημα να το εξαγορασεις αφου θα χεις πετυχει επαοριστον αναβολη της καταταξης σου)

Το χαρτι απο τη πρεσβεια θα το παρεις για να βγεις ανυποτακτος εξωτερικου. Αυτο δε θα πει οτι δε θα το πληρωσεις.

ΟΜΩΣ....

Αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου το προστιμο , υποθετοντας οτι δε το χεις πληρωσει , σβηνεται αφου πλεον αναβαλλεται επαοριστον η καταταξη σου στο στρατο. Ομως αν το χεις ηδη πληρωσει δε νομιζω το ελληνικο κρατος να σ επιστρεφει τα λεφτα Razz Απο την αλλη ρισκαρεις να μη το πληρωσεις (προσαυξηση 1% καθε μηνα) και να περιμενεις 7 χρονια δουλειας στο εξωτερικο ωστε να χαρακτηριστεις μονιμος κατοικος εξωτερικου και τοτε να σου το σβησουν το προστιμο? Που ξερεις μεχρι τοτε τι θα γινει ή τι θα αλλαξει ? Razz

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Παρ 22 Αύγ, 2014 7:46 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 3 από 3 [50 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2, 3
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Στρατός
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS