myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Στρατός
Στρατος-Εξωτερικο
Συντονιστές: DiKA85
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 2 από 3 [50 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2, 3 Επόμενη
Συγγραφέας Μήνυμα
toPaxyGourouni Offline

Ένταξη: Τρι 17 Ιούλ 2007, 19:53
Archangel έγραψε:
Παιδιά γενικά αξίζει να πας ΔΕΑ; Θεωρείται προϋπηρεσία για μετά αν είσαι Έρευνας Πληροφορικής;

1. Όχι πια. Ξέχνα την προυπηρεσία, και τα λεφτά από τον προηγούμενο Γενάρη και μετά είναι άθλια. Θα πας παραμεθόριο και θα βγάζεις τσίμα τσίμα μισό ενοίκιο για να συγκατοικίσεις με καναν άλλο δόκιμο. Όταν πήγα εγώ έβγαζες να έχεις και στην άκρη. Τώρα @@. Ούτε αξίζει να περάσεις το δίμηνο με το 18άχρονο βητάκι από το κωλοχώρι του να στα κάνει μπαλόνια επειδή μπορεί. Και στους 9 μήνες και μια μέρα που η σειρά σου θα απολύεται κι εσύ θα μετράς ένα 150άρικο ακόμα θα νιώσεις κάτι παγερά δάχτυλα να σε σφίγγουν κάπου εκεί αριστερά (πάντα αριστερά).

2. ΚΕΠΥΕΣ δε μπαίνεις αν δεν είσαι διδακτορικός ή αν δεν έχεις βυσματάρα (βασικά με ανάποδη σειρά τα είπα). Και ναι, δικτυώνεσαι αλλά επειδή σε χρειάζονται, όχι επειδή τους χρειάζεσαι.

Και κάτι τελευταίο. Όποιοσδήποτε από τη σχολή μας πάει να κόψει αναβολή και τους πάει μαζί και πιστοποιητικό σπουδών, σχεδόν κατα κανόνα θα πάει σώμα Έρευνας Πληροφορικής. Δεν είναι τόσο δύσκολο όσο διαβάζετε τριγύρω.

Όποιος έχει θείο τον Αβραμόπουλο δεν πάει ΕΠ, πάει υγειονομικό ή δεν πάει καθόλου στο στρατό ξηράς και τελειώνει το θέμα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Νοέ, 2013 7:07 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
Chased Offline

Ένταξη: Σαβ 31 Ιούλ 2004, 12:18
Σχετικά με το [2], έχω 5 άτομα στο μυαλό μου που ήταν στο ΚΕΠΥΕΣ 1.5 χρόνο πριν. Κανένας δεν είχε
διδακτορικό, οι 2 σίγουρα δεν είχαν βύσμα κ ο 1 ήταν παντελώς άσχετος από πληροφοριακά συστήματα
οποιουδήποτε τύπου. Αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο, ήταν κ οι 5 Η/Υ.

Όσον αφορά τη δικτύωση, αναφερόμουν σε άτομα που εργάζονται σε μεγάλες κ καλές εταιρείες
του εξωτερικού, που έχουν έρθει για να βγάλουν αυτό το βάσανο από πάνω τους ή επειδή τα 'χουν
παίξει από τη δουλειά κ χρειάζονται ξεκούραση. Αυτούς εμείς τους έχουμε ανάγκη, όχι το αντίθετο.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Νοέ, 2013 7:25 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
CRASH Offline

Ένταξη: Τρι 20 Μάϊος 2008, 12:25
Τόπος: Γεωμετρικός
Αν έχεις τελειώσει Ηλεκτρ. Μηχανικός έχεις πάρα πολλές πιθανότητες να πας έρευνας πληροφορικής. Εξαρτάται και από τη σειρά βέβαια. Μεταπτυχιακό και διδακτορικό το κάνουν σχεδόν βέβαιο.

ΚΕΠΥΕΣ είναι πολύ πιο δύσκολο να πας, πρέπει να κατέχεις πολύ τον προγραμματισμό. Ψοφάνε για C, JAVA, Windows Server, SQL, XML κλπ. Ακόμα και αν δεν πας ΚΕΠΥΕΣ ως στρατιώτης έρευνας πληροφορικής όπου και να πας θα είσαι σε διοίκηση-στρατηγείο. Δηλαδή ξεχάστε ποτάμια, εβρους, βουνα, ερημιές. πχ αν πας νησί θα είσαι στο κεντρικό στρατόπεδο που συνήθως είναι στην πόλη ή αρκετά κοντά. Αν πας Έβρο λογικά θα είσαι σε καμιά Αλεξανδρούπολη-Κομοτηνή-Ξάνθη. Επομένως πληροφορικάριος στο στρατό είσαι φύση ευνοημένος. Βέβαια πάντα είναι και που θα πέσεις. Υπάρχουν και κακές μεταθέσεις όπως και κακοί διοικητές και εκεί ό,τι σκατά και να είσαι κάνεις υπομονή. Και το λέω εκ πείρας...

Τέλος έχει μετάθεση στους 6 μήνες, συνήθως στα στρατόπεδα της Αθήνας(συνήθως ε!). Στη δική μου σειρά το 80% ήρθε Αθήνα.

Συμβουλή: όταν κόψετε αναβολή και συμπληρώσετε το πεδίο "Σπουδές", ΒΑΛΤΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΤΗΣ ΣΧΟΛΗΣ! Δηλαδή Ηλ. Μηχ. ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ. Δεν δίνετε στο ΤΕΕ εξετάσεις! Στη στρατολογία(που έχουν φοβερό μυαλό) αν δεν βάλετε κάτι με Η/Υ θα καταλάβουν τον ηλεκτρολόγο που βάζει λάμπες στο σπίτι και άρα δεν πάτε ΕΠ.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 03 Νοέ, 2013 7:28 pm
Έχει επεξεργασθεί από τον/την CRASH στις Δευ 04 Νοέ, 2013 7:50 pm, 1 φορά
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα
 Επιστροφή στην κορυφή 
toPaxyGourouni Offline

Right on the spot.

Είχα κάποτε στρατιώτη που ήταν διδακτορικός αστροφυσικός. Όταν δήλωσε στοιχεία έγραψε "Δρ. Άκρας". Και ο μαγικός Ε.Σ. τον είδε που ήταν δόκτωρας και φυσικα... τον έστειλε στο Υγειονομικό.

Μάλλον καλούσε τον ανάδρομο Ερμή για να γιατρέψει τους αρρώστους του.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 04 Νοέ, 2013 3:48 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

Ένταξη: Τρι 09 Ιαν 2007, 12:48
Τόπος: SE
εχω ακουσει να λενε οτι αν εχεις τελειωσει τη σχολη μας και εχεις και μαστερ μπορει μεν να σε παρουν ερευνα πληροφορικης αλλα μετα απο ενα μηνα αν δεν εχεις μεσο μπορουν ευκολα να σε παρουν και να σε βαλουν καπου αλλου

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 05 Νοέ, 2013 3:00 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Red Flag Offline

Ένταξη: Τετ 10 Ιούν 2009, 21:10
4και σημερα ρεεεε! Γαμω τον στρατο μου μεσα.
Εγω προτεινω ανεπιφυλακτα Ι5 η αναβολη και εξωτερικο. Η κατασταση ειδικα παραμεθωριο (οπου κ θα πατε 100% αν δεν βαλετε βυσμα) εχει γινει τραγικη. Ο κοσμος που παει στρατο εχει γινει πολυ λιγος κ απο αυτους αρκετοι βαζουν βυσμα καπακια. Ειμαι Κω υγειονομικο κ η εμπλοκη παει συννεφο (φανταστειτε ακομα κ στο υγειονομικο !). Δεν θα παρετε ΤΙΠΟΤΑ απο αυτη την μαλακια περα απο την ικανοτητα να σημαδευετε λιγο με G3. Οπως ειπα ο γερο red flag 5 μερες πριν απολυθει προτεινει Ι5. Χαμενος χρονος απο την ζωη σας. Καλυτερα αυτους τους μηνες να πατε καμια Γερμανια να αποκτησετε προυπηρεσια `η να βοηθησετε ξερω γω τον πατερα σας να στρωσει μονωση στην ταρατσα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Νοέ, 2013 6:21 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
hlektrologos Offline

Ένταξη: Δευ 22 Σεπ 2003, 13:01
Και για το Ι5 ποια είναι η διαδικασία? Επίσης αυτό δεν εχει κάποιες συνέπειες?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 07 Νοέ, 2013 1:20 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
toPaxyGourouni Offline

hlektrologos έγραψε:

1. Δεν μπορείς να πάρεις Ι5 με την έννοια που το σκέφτεται ο κόσμος. Είναι κάτι που βγαίνει σαν συμπέρασμα, όχι σαν απόφαση. Στην ουσία δουλεύει κάπως έτσι:

2. Μπορείς να πάρεις έως επιπλέον 2 χρόνια αναβολή για διάφορους λόγους (κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) πέραν όλων των άλλων που έχεις μέχρι τώρα (πχ σπουδές) . Αυτό το διάστημα μπορεί να στο δώσουν σε 6άμηνα, 12άμηνα ή και κατευθείαν 24άμηνο και είναι τυχαίο. Κάθε φορά που θα τελειώνει το εκάστοτε διάστημα θα πρέπει να παρουσιάζεσαι και να ζητας επιπλέον αναβολή.

3. Αν κάποιος μπει μέσα με μόνο σκοπό να πάρει αναβολή, να κουβαλήσει μαζί του και κηδεμόνα. Αν έχεις, υπογράφει ο κηδεμόνας ότι σεαναλαμβάνει αυτός και την κάνεις την ίδια μέρα. Αλλιώς πρεπει να περιμένεις μέσα 3-4 μέρες μέχρι να εγκριθούν τα χαρτιά σου.

4. Έως και τα 2 αυτά χρόνια μπορείς να τα πάρεις σχετικά εύκολα, απλά μπαίνεις μέσα, τους λες οτι δε την παλεύεις, το παίζεις λίγο θλιμμένη πεθερά και φεύγεις.

5. Στο τέλος των 2 χρόνων μπαίνεις μέσα και ζητάς επιπλέον αναβολή. Σε αυτό το σημείο πρέπει να περάσεις από μια επιτροπή που θα κρίνει αν μπορείς να υπηρετήσεις ή όχι. Η επιτροπή αυτή ξέρει να λέει μόνο ένα πράγμα: "Έισαι μια χαρά θα υπηρετήσεις". Είναι πολύ επίμονοι σε αυτό το στάδιο. Εκεί τα "δε την παλεύω" δεν πιάνουνε. Εκεί χρειάζεσαι χαρτιά γιατρών. Ακόμη και να τα έχεις, θα πρέπει να το παλέψεις πολύ γιατι οι τύποι είναι πραγματικά αποφασισμένοι.

Για μένα το καλύτερο γιατρόχαρτο που μπορείς να έχεις είναι η κατάθλιψη. Είναι πολύ εύκολο να πας 5-6 φορές σε έναν ψυχίατρο, του λες οτι κοιμάσαι πολλές ώρες και οτι βαριέσαι να κάνεις οτιδήποτε κι αυτός αντί να βγάλει το προφανές συμπέρασμα οτι είσαι φοιτητής, θα καταλήξει ότι "Γιαννάκη, έχουμε πρόβλημα". Θα σου γράφει τα χαπάκια σου που δεν θα τα παίρνεις αλλά θα τα κρατας στην άκρη γιατι μπορεί να έχουν χρήσιμες εφαρμογές σε διάφορες καταστάσεις. Αν πας στην επιτροπή του στρατού με χαρτιά ότι για 5-6 μήνες ακολουθείς ψυχιατρική αγωγή λόγω κατάθλιψης θα είσαι κομπλέ λογικά. Και το καλύτερο? Η κατάθλιψη γιατρέυεται σε οποιοδήποτε στάδιο της ζωής σου (Βρήκα τη γυναίκα των ονείρων μου και όλα γίνανε φωτεινά).

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Νοέ, 2013 1:26 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
jv Offline

Ένταξη: Δευ 18 Ιούν 2007, 12:03
Θεός!!! Το καλύτερο post για το στρατό... Νομίζω τα σχόλια είναι περιττά πλέον... Κατάθλιψη λοιπόν Very Happy Very Happy Very Happy

toPaxyGourouni έγραψε:
hlektrologos έγραψε:

1. Δεν μπορείς να πάρεις Ι5 με την έννοια που το σκέφτεται ο κόσμος. Είναι κάτι που βγαίνει σαν συμπέρασμα, όχι σαν απόφαση. Στην ουσία δουλεύει κάπως έτσι:

2. Μπορείς να πάρεις έως επιπλέον 2 χρόνια αναβολή για διάφορους λόγους (κοινωνικούς, ψυχολογικούς κλπ) πέραν όλων των άλλων που έχεις μέχρι τώρα (πχ σπουδές) . Αυτό το διάστημα μπορεί να στο δώσουν σε 6άμηνα, 12άμηνα ή και κατευθείαν 24άμηνο και είναι τυχαίο. Κάθε φορά που θα τελειώνει το εκάστοτε διάστημα θα πρέπει να παρουσιάζεσαι και να ζητας επιπλέον αναβολή.

3. Αν κάποιος μπει μέσα με μόνο σκοπό να πάρει αναβολή, να κουβαλήσει μαζί του και κηδεμόνα. Αν έχεις, υπογράφει ο κηδεμόνας ότι σεαναλαμβάνει αυτός και την κάνεις την ίδια μέρα. Αλλιώς πρεπει να περιμένεις μέσα 3-4 μέρες μέχρι να εγκριθούν τα χαρτιά σου.

4. Έως και τα 2 αυτά χρόνια μπορείς να τα πάρεις σχετικά εύκολα, απλά μπαίνεις μέσα, τους λες οτι δε την παλεύεις, το παίζεις λίγο θλιμμένη πεθερά και φεύγεις.

5. Στο τέλος των 2 χρόνων μπαίνεις μέσα και ζητάς επιπλέον αναβολή. Σε αυτό το σημείο πρέπει να περάσεις από μια επιτροπή που θα κρίνει αν μπορείς να υπηρετήσεις ή όχι. Η επιτροπή αυτή ξέρει να λέει μόνο ένα πράγμα: "Έισαι μια χαρά θα υπηρετήσεις". Είναι πολύ επίμονοι σε αυτό το στάδιο. Εκεί τα "δε την παλεύω" δεν πιάνουνε. Εκεί χρειάζεσαι χαρτιά γιατρών. Ακόμη και να τα έχεις, θα πρέπει να το παλέψεις πολύ γιατι οι τύποι είναι πραγματικά αποφασισμένοι.

Για μένα το καλύτερο γιατρόχαρτο που μπορείς να έχεις είναι η κατάθλιψη. Είναι πολύ εύκολο να πας 5-6 φορές σε έναν ψυχίατρο, του λες οτι κοιμάσαι πολλές ώρες και οτι βαριέσαι να κάνεις οτιδήποτε κι αυτός αντί να βγάλει το προφανές συμπέρασμα οτι είσαι φοιτητής, θα καταλήξει ότι "Γιαννάκη, έχουμε πρόβλημα". Θα σου γράφει τα χαπάκια σου που δεν θα τα παίρνεις αλλά θα τα κρατας στην άκρη γιατι μπορεί να έχουν χρήσιμες εφαρμογές σε διάφορες καταστάσεις. Αν πας στην επιτροπή του στρατού με χαρτιά ότι για 5-6 μήνες ακολουθείς ψυχιατρική αγωγή λόγω κατάθλιψης θα είσαι κομπλέ λογικά. Και το καλύτερο? Η κατάθλιψη γιατρέυεται σε οποιοδήποτε στάδιο της ζωής σου (Βρήκα τη γυναίκα των ονείρων μου και όλα γίνανε φωτεινά).

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Σαβ 09 Νοέ, 2013 7:53 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
rafail Offline

Ένταξη: Δευ 26 Νοέ 2007, 00:46
Me katathlupsh h giatroxarto apalasesai apo thhteia kateutheian??H isxuei h diadikasia twn anabolwn pou anaferate sto 2 kai sto telos apalasesai?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Νοέ, 2013 3:40 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
toPaxyGourouni Offline

Δεν μπορείς με τίποτα να αποφύγεις τη θητεία κατευθείαν. Όλα πάνε μέσω των 2 χρόνων αναβολών. Εκτός κι αν φύγεις έξω και βγεις λιποτάκτης.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Δευ 11 Νοέ, 2013 7:46 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

εχω 5 ερωτησεις σχετικα με το θεμα στρατου αναφορικα με τους ανυποτακτους εξωτερικου.

Πρώτον: Ποιος νομος καλυπτει τις τριαντα ημερες που μπορει ενας ανυποτακτος εξωτερικου να βρισκεται ελλαδα? Ειναι κατι σιγουρο?

Δευτερον: Οταν ταξιδευεις απο χωρα που ανηκει στη σενγκεν σε μια αλλη χωρα που ανηκει στη σενγεκν (οπως ελλαδα και σουηδια), εχω διαβασει οτι δεν κανουν δειγματοληπτικο ελεγχο διαβατηριων αναφορικα με τους ανυποτακτους εξωτερικου. Αυτο ισχυει οντως?

Τριτον: Αυτες τις τριαντα ημερες πως τις υπολογιζουν? Και αν σ πουνε οτι τις εχεις υπερβει , πως μπορεις εσυ να υποστηριξεις οτι εχεις μονο δεκα πχ μερες στην ελλαδα? (κρατας τα εισητηρια?) . Αρκουν τα εισητηρια?

Τεταρτον: Αν εισαι μονιμος κατοικος εξωτερικου μπορεις να παρεις αναβολη στρατευσης επαοριστον. ( http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/katoikoi-eksoterikou.asp ) Ομως απο την στιγμη που σαι μονιμος κατοικος εξωτερικου θα χεις αυτη την ιδιοτητα για παντα. Οποτε μηπως αυτο σημαινει οτι απαξ και αποκτησεις αυτη την ιδιοτητα γλιτωνεις απο το στρατο μια για παντα (και το προστιμο επισης)?

Πεμπτον: Συμφωνα με το http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/katoikoi-eksoterikou.asp μονιμος κατοικος εξωτερικου ειναι αυτος που -> Έχει κύρια και μόνιμη εγκατάσταση στο εξωτερικό για ένδεκα τουλάχιστον συνεχόμενα έτη, σε μία ή περισσότερες χώρες ή εχει βιοποριστική εγκατάσταση και κατοικει στο εξωτερικό για επτά τουλάχιστον συνεχόμενα έτη, σε μία ή περισσότερες χώρες. Ομως στη περιπτωση μου στη σουηδια μπορεις να αποκτησεις swedish citizenship εαν εχεις ζησει πεντε χρονια στη χωρα (ενω εισαι ηδη δηλωμενος στο γραφειο μεταναστευσης migrationsverket ) ή αν εχεις συζησει 2 χρονια με καποια που χει σουηδικη υπηκοοτητα. Οπότε αν ενα απο αυτα τα δυο τα πληρω , μπορω να παρω την ιδιοτητα του μονιμου κατοικου εξωτερικου συμφωνα με τα στανταρ του ελληνικου κρατους και να απαλλαχθω απο στρατο και προστιμα μια και καλη? Γτ σε αυτη τη περιπτωση δεν εχει νοημα να περιμενεις μεχρι τα 35 για να πληρωσεις και να κανεις 45 μερες.

Ειναι κανεις που ξερει να μ απαντησει σοβαρα σε αυτα ?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τρι 15 Ιούλ, 2014 11:55 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
Jokeaccount Offline

Ένταξη: Τετ 14 Ιαν 2009, 00:41
Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω για τα παραπάνω, με όσο το δυνατόν πιο σοβαρές απαντήσεις γίνεται.

Μία γενική άποψη πάντος είναι ότι το να προσπαθήσεις να γίνεις κάτοικος εξωτερικού μόνο και μόνο για να αποφύγεις το στρατό δεν έχει πολύ νόημα. Αν είναι να ζήσεις στο εξωτερικό ζήσε στο εξωτερικό και ο στρατός θα είναι εξτραδάκι. Επίσης κάπου άκουσα πως αν είσαι κάτοικος εξωτερικού έχεις περισσότερο από 30 μέρες. Κάποιος έιπε για 3 μήνες νομίζω το χρόνο. Γενικά όμως δεν έχω κι εγώ κάτι σίγουρο γι'αυτό θα προτιμούσα να γράψει κάποιος που έχει ψάξει σοβαρά το θέμα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 9:44 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Δημήτρη Offline

Jokeaccount έγραψε:
Ενδιαφέρομαι κι εγώ να μάθω για τα παραπάνω, με όσο το δυνατόν πιο σοβαρές απαντήσεις γίνεται.

Μία γενική άποψη πάντος είναι ότι το να προσπαθήσεις να γίνεις κάτοικος εξωτερικού μόνο και μόνο για να αποφύγεις το στρατό δεν έχει πολύ νόημα. Αν είναι να ζήσεις στο εξωτερικό ζήσε στο εξωτερικό και ο στρατός θα είναι εξτραδάκι. Επίσης κάπου άκουσα πως αν είσαι κάτοικος εξωτερικού έχεις περισσότερο από 30 μέρες. Κάποιος έιπε για 3 μήνες νομίζω το χρόνο. Γενικά όμως δεν έχω κι εγώ κάτι σίγουρο γι'αυτό θα προτιμούσα να γράψει κάποιος που έχει ψάξει σοβαρά το θέμα.

Αυτο με τους 3 μηνες δε το χω ακουσει ποτε. Αν και δε νομιζω να μπορεις να παρεις 3 μηνες το χρονο αδεια απο τη δουλεια σου Razz Ουτως η αλλως ηθελα εξ αρχης να μεινω εδω , για αυτο και ψαχνω να δω τι παιζει με τους ΜΚΕ. Στη τελικη μετα απο καποιο καιρο αν δε θελω αλλο πια να ζησω εξω και θελω να γυρισω , τοτε :

1) αν ειμαι <35 , κανω κανονικα τη θητεια μ και διαγραφεται η ανυποταξια και οι συνεπειες της απο το ιστορικο μ.

2) αν ειμαι >=35 και <45 πληρωνω γυρω στα 6000 ευρω και κανω 45 μερες

3)αν ειμαι >=45 δε κανω τπτ και ουτε προστιμο ουτε στρατο.

Για τα ερωτηματα μου κανεις?

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 12:20 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
jv Offline

Δημήτρη έγραψε:
Jokeaccount έγραψε:

Αυτο με τους 3 μηνες δε το χω ακουσει ποτε. Αν και δε νομιζω να μπορεις να παρεις 3 μηνες το χρονο αδεια απο τη δουλεια σου Razz Ουτως η αλλως ηθελα εξ αρχης να μεινω εδω , για αυτο και ψαχνω να δω τι παιζει με τους ΜΚΕ. Στη τελικη μετα απο καποιο καιρο αν δε θελω αλλο πια να ζησω εξω και θελω να γυρισω , τοτε :

1) αν ειμαι <35 , κανω κανονικα τη θητεια μ και διαγραφεται η ανυποταξια και οι συνεπειες της απο το ιστορικο μ.

2) αν ειμαι >=35 και <45 πληρωνω γυρω στα 6000 ευρω και κανω 45 μερες

3)αν ειμαι >=45 δε κανω τπτ και ουτε προστιμο ουτε στρατο.

Για τα ερωτηματα μου κανεις?

Δημητρη, ειναι σωστα αυτα που λες. Το μονιμος κατοικος εξωτερικου θα σε βοηθησει ιδιαιτερα στο να εισαι ανυποτακτος εξωτερικου και ετσι να μπορεις να βγαλεις διαβατηριο. Το διαβατηριο παιζει τον πιο σημαντικο ρολο και ως ανυποτακτος εξωτερικου μπορεις να το παρεις !!!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 9:40 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
basilhs_mpiz Offline

Ένταξη: Σαβ 15 Νοέ 2008, 14:01
Τόπος: Edoras
Ρε παιδια!Sorry κιόλας.Εδω δεν ξερω τι και αν θα φαω αυριο,πως ειστε τοσο σιγουροι που και πως θα ειστε στα 35 Razz ; Γνωμη μου ειναι πηγαιντε ξεμπερδεψτε, να στε ησυχοι.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 10:31 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
Jokeaccount Offline

Ένταξη: Τετ 14 Ιαν 2009, 00:41
basilhs_mpiz έγραψε:
Ρε παιδια!Sorry κιόλας.Εδω δεν ξερω τι και αν θα φαω αυριο,πως ειστε τοσο σιγουροι που και πως θα ειστε στα 35 Razz ; Γνωμη μου ειναι πηγαιντε ξεμπερδεψτε, να στε ησυχοι.

Ίσα ίσα, επειδή τίποτα δεν είναι πια σίγουρο σε αυτή τη χώρα και γενικά στη ζωή, κρατάς το στρατό σαν last resort άμα πραγματικά όλα πάνε κατα διαόλου και δεν έχεις ούτε να φας ούτε πού να μείνεις. Τουλάχιστον το κράτος θα σε συντηρεί 9 μήνες μέχρι να βρείς λύση.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Τετ 16 Ιούλ, 2014 11:24 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
jv Offline

Jokeaccount έγραψε:
basilhs_mpiz έγραψε:

Ίσα ίσα, επειδή τίποτα δεν είναι πια σίγουρο σε αυτή τη χώρα και γενικά στη ζωή, κρατάς το στρατό σαν last resort άμα πραγματικά όλα πάνε κατα διαόλου και δεν έχεις ούτε να φας ούτε πού να μείνεις. Τουλάχιστον το κράτος θα σε συντηρεί 9 μήνες μέχρι να βρείς λύση.

Σωστοι και οι δυο !!! Στρατος resort beach @@@

basilhs_mpiz: Ειναι δυσκολο μολις τελειωσεις μεταπτυχιακα και σπουδες να πας μετα στρατο και να αφησεις προτασεις για δουλειες πισω. Ειναι και δυσκολο και μαλακια... Ετσι κοιτας μπας και τον αποφυγεις, αφου νομικα γινεται και με το παραπανω !!!

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 2:09 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Nassos Offline

Ένταξη: Τρι 11 Ιαν 2011, 15:55
Τόπος: Στα Highlands των Γρεβενών...
Βέβαια μπορείς να τον κάνεις πριν το μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ.. (φυσικά μπορείς και πριν ξεκινήσεις τη σχολή)
--------------------------------------
Πάτα στη μαύρη διαφήμιση με τα κόκκινα γράμματα.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 2:29 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
jv Offline

Nassos έγραψε:
Βέβαια μπορείς να τον κάνεις πριν το μεταπτυχιακό, διδακτορικό κλπ.. (φυσικά μπορείς και πριν ξεκινήσεις τη σχολή)

Συμφωνω οτι πολλα μπορεις... Παρα πολλα... Απλα ετσι και εγινε για εμενα και για τον Δημητρη... Αυτος ειναι Σουηδια, εγω Η.Π.Α και δεν το βλεπω να πολυ θελουμε να γυρησουμε για το στρατο. Ειναι γενικα μεγαλο μπλέξιμο. Ευτυχως που δινουν διαβατηριο και μπορουμε να μπαινουμε στην χωρα καποιες μερες. Very Happy Very Happy Very Happy

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Πεμ 17 Ιούλ, 2014 2:35 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 2 από 3 [50 Posts]   Μετάβαση στη σελίδα: Προηγούμενη 1, 2, 3 Επόμενη
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Στρατός
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS