myprotia logo Electrical and Computer Engineering Community
Ημερολόγιο
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Μεταπτυχιακά - Υποτροφίες
Delft vs Eindhoven
Συντονιστές: DiKA85
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
Σελίδα 1 από 1 [6 Posts]  
Συγγραφέας Μήνυμα
polydroso7 Offline

Ένταξη: Σαβ 26 Ιαν 2008, 20:33
 Delft vs Eindhoven

Θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας κάποιες πληροφορίες που βρήκα από την διαδικασία επιλογής μεταπτυχιακού προγράμματος. Ποιο συγκεκριμένα πριν από μερικούς μήνες ήμουν σε δίλλημα για το αν πρέπει να πάω στο Delft ή στο TU/Eindhoven καθώς με είχαν δεχτεί και στα δύο για το master στα embedded systems. Φυσικά αυτά που λέω ισχύουν για οποιονδήποτε θέλει να ασχοληθεί με ηλεκτρονικά , computer engineering άρα και embedded systems.
Οι περισσότεροι λοιπόν μου λέγανε να πάω στο Delft και ότι δεν υπάρχει κανένας λόγος να επιλέξω το TU/E καθώς το delft είναι καλύτερο. Φυσικά έκανα την έρευνα μου και παρατήρησα τα εξής:
1) Είχα γνωστούς στο συγκεκριμένο μεταπτυχιακό που τελείωσαν πριν δύο χρόνια και άλλους που τελειώνουν φέτος. Και οι δύο μου είπαν ότι οι καλύτεροι καθηγητές φεύγουν από το Delft είτε για να πάνε στο TU/e είτε για να πάνε σε άλλα πανεπιστήμια της Ευρώπης , πολλοί εκ των οποίων πάνε Uppsala και ΚΤΗ ( Εξίσου εξαίρετα πανεπιστήμια της σουηδίας)
2) Στην Ολλανδία όπως και σε άλλες χώρες εντός του προγράμματος σπουδών υπάρχει η δυνατότητα internship ( πρακτική εργασία) ή να πραγματοποιήσεις την διπλωματική σου σε κάποια εταιρία . Σε αυτές τις περιπτώσεις πρέπει να περάσεις από συνεντεύξεις και φυσικά πληρώνεσαι ανάλογα την εταιρία από 300 ευρω το μήνα εως και 700 ευρώ μερικές φορές, πχ στην Philips. To Πρόβλημα με το Delft είναι ότι βρίσκεται σε ένα χωρίο ουσιαστικά, το delft :p , όπου δεν υπάρχουν και πολλές εταιρίες. Από την άλλη το Eindhoven είναι μια πόλη που δημιουργήθηκε κυριολεκτικά λόγω των εταιριών και κυρίως την Philips. Για αυτό μην παραξενευτείτε γτ υπάρχουν αγάλματα του ιδρυτή της Philips στην πόλη. Επίσης το Eindhoven θεωρείται από μερικούς η silicon valley της Ευρώπης. Προσωπικά το θεωρώ λίγο υπερβολικό αλλά σίγουρα είναι μια πόλη με πάρα πολλές εταιρίες. Άλλες περιοχές που θεωρούνται στιλ silicon valey είναι το Μόναχο και το Παρίσι.
3) Η αλήθεια είναι ότι το Delft είναι πιο γνωστό από το Eindhoven στο εξωτερικό, στην Ολλανδία όμως είναι ισότιμα αν και κατά την προσωπική μου άποψη πιστεύω ότι θα προτιμούσαν κάποιον από το Eindhoven καθώς οι εταιρίες έχουν επηρεάσει πάρα πολύ την έρευνα του πανεπιστημίου , πχ με δικά τους προϊόντα κτλ. Παρόλα αυτά να τονίσουμε ότι αν κάποιος θέλει να πιάσει δουλειά στο εξωτερικό αυτό που μετρά στην πραγματικότητα είναι το τι ξέρει να κάνει και όχι που έχει τελειώσει το master του. Δυστυχώς στην Ελλάδα περιμένουμε να μας ανοίξουν πόρτες εργασίας μόνο και μόνο γιατί αποφοιτήσαμε από το τάδε πανεπιστήμιο. Δυστυχώς δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Στις συνεντεύξεις θα ρωτήσουν αν ξέρεις να κάνεις αυτό που θέλουν και όχι που τελείωσες.
4) Όσο αφορά το πρόγραμμα σπουδών για τα embedded θεωρώ τα core μαθήματα του Eindhoven πολύ πιο δομημένα και πιο κοντά στην πραγματικότητα από το Delft. Όσο αφορά τα επιλογής το κακό με το Eindhoven είναι ότι είναι αρκετά computer science oriented.
5) Δυστυχώς γιατί υπάρχουν ΠΑΡΑ πολύ έλληνες στο Delft ήταν λογικό το πανεπιστήμιο να γίνει ευρέως γνωστό στην Ελλάδα. Παρόλα αυτά δείτε και το Eindhoven. To delft στους τομείς που αναφέρομαι έχει μια μικρή κάμψη ( αν και παραμένει πάρα πολύ καλό πανεπιστήμιο) .
6) Τέλος να αναφέρω ότι στα ΤU(technical universities) της Ολλανδίας υπάρχουν τα ΤPDENG. Είναι προγράμματα που απαιτούν να έχεις master (Θεωρειτικά έχουμε για αυτό και μας δέχονται) στα οποία ΠΛΗΡΩΝΕΣΑΙ και σε χώνουν σε εταιρίες, αποκτώντας απιστευτη εμπειρία και φυσικά κατά 95% σε παίρνουν μετά με αρκετά καλούς μισθούς. Έτσι και πτυχίο παίρνεις , που είναι ότι ανώτερο μπορείς να κάνεις αμα θες να ασχοληθείς με βιομηχανία και όχι με ερευνα, και γλιτώνεις τα πρώτα χρόνια για να φτάσεις σε μια καλή θέση μέσα στην εταιρία. Επίσης να πώ ότι τα προγράμματα που αφορούν τους ηλεκτρολόγους είναι όλα στο Eindhoven αν δεν κάνω λάθος.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν, 2013 1:02 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
GSarris Offline

Ένταξη: Δευ 08 Ιαν 2007, 17:40
Τόπος: Στο κέντρο της σφαίρας Hamming
Γενικά σωστά όσα λές. Εγώ είμαι στο TU Delft στο Microelectronics. Δεν μπορώ να σου πω για computer science/embedded αλλά μιας και αναφέρθηκες στα ηλεκτρονικά, όχι μόνο κάμψη δεν παρατηρήθηκε αλλά φέτος το TU Delft βγήκε πρώτο στους chip olympics (ISSCC) που γίνεται κάθε χρόνο στο San Francisco και είναι το κορυφαίο συνέδριο κυκλωμάτων στερεάς κατάστασης στον κόσμο. Δεν ξέρω για το embedded και το computer science αλλά ας μη συγχέουμε αντικείμενα. Άλλο το Microelectronics, άλλο το Computer Science, άλλο το Computer Engineering και άλλο το Embedded Systems. Δεν έχουν σχέση και δεν μπορείς να γενικεύεις. Συμβουλή από εμένα είναι να δεις τι labs έχουν (γιατί κακά τα ψέμματα οι καθηγητές διδάσκουν την έρευνά τους), τώρα ποιο είναι καλύτερο εξαρτάται από το τι σου αρέσει. Πίστεψέ με θα ρίξεις ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ οπότε αν δε σου αρέσει με 1000 αυτό που θα κάνεις μην το επιχειρήσεις καν γιατί θα είσαι πολύ μίζερος από την πίεση.
Εν κατακλείδι και τα 2 πανεπιστήμια είναι καλά οπότε ή στο ένα ή στο άλλο είναι θέμα γούστου. Απλά είναι πολύ πιθανό να κάνεις διπλωματική στο High Tech Campus που είναι στο Einδhoven γιατί όλες οι εταιρείες είναι εκεί. Αν είσαι Delft το 2ο χρόνο ίσως αναγκαστείς να μετακομίσεις Eindhoven.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν, 2013 2:24 am
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος
 Επιστροφή στην κορυφή 
gian Offline

Ένταξη: Σαβ 11 Νοέ 2006, 16:58
Καλά...ηλεκτρολόγοι Πάτρας εδώ στο Eindhoven είναι μια παροικία από μόνοι τους...δεν ξέρω για το μαστερ σου γιατί είμαι στο Systems and Control...το μόνο σίγουρο είναι ότι όποιο και να διαλέξεις δε γλιτώνεις το λιώσιμο όπως είπε και ο Γιώργος Wink. Τελικά ποιο επέλεξες;

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν, 2013 11:27 am
 Επιστροφή στην κορυφή 
GGLOL Offline

Ένταξη: Δευ 24 Νοέ 2008, 07:08
Τι βαθμό χρειάζεσαι για να σε δεχθούν; Έχει πάρει κάποιος από εσάς υποτροφία;
Πόσο πληρώνεις γενικά; Η διπλωματική πόσο μεγάλο ρόλο παίζει;

Αν έχετε την διάθεση απαντήστε. Ευχαριστώ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν, 2013 4:06 pm
 Επιστροφή στην κορυφή 
polydroso7 Offline

Ένταξη: Σαβ 26 Ιαν 2008, 20:33
@gian
Εγω τελικά διάλεξα το Eindhoven.
@Gsarris
Εγω μιλησα για embedded και com eng. Ηλεκτρονικά στο μυαλό μου εννοώ σε πιο high level. Παντως γενικά όπως είπα και στο πρώτο post το ίδιο καλά ειναι. Δν ήθελα να ρείξω το Delft απλά είπα κάποια πράματα που παρατήρησα.
@GGLOL
Γενικά το Eindhoven παίρνει πιο εύκολα απο το DELFT. Ξέρω παιδιά που έχουν πάει και στα δύο με 7 - 7,5. Στο Eindhoven ξέρω παιδί που το πήραν και με 6,8. Έναν φίλο μου με 7.1 για control systems στο Eindhoven του είπαν είσαι overqualified κανε αίτηση για Phd και στο Delft του είπαν ότι ήθελαν καλύτερους βαθμούς σε ορισμένα μαθήματα. Επομένως το κάθε πανεπιστήμιο έχει διαφορετικά κριτίρια. Η διπλωματίκή μετράει σίγουρα αρκετά . Πιστεύω όμως ότι οι βαθμοί παίζουν τον κύριο λόγο. Εμένα δεν με πήραν με υποτροφία. Τα δίδακτρα για όλο το master και στα δύο πανεπιστήμια είναι 3600.

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: Κυρ 02 Ιούν, 2013 10:37 pm
 Επισκόπηση του προφίλ των χρηστών Αποστολή προσωπικού μηνύματος Αποστολή email
 Επιστροφή στην κορυφή 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν εδώ και:   Ταξινόμηση κατά:   
Σελίδα 1 από 1 [6 Posts]  
Δημοσίευση νέας Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα Επισκόπηση προηγούμενης Θ.ΕνότηταςΕπισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας
 Portal » Community » τμ. Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Τεχνολογίας Υπολογιστών » Μετά τη σχολή » Μεταπτυχιακά - Υποτροφίες
Μετάβαση στη:  

Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
You cannot attach files in this forum
You can download files in this forum
You cannot post calendar events in this forum

myprotia.gr - myprotia@myprotia.gr - 2011

Forum with support of Syndicator RSS